Jaro na Valkýře

11. 5. 2018 · 1 minuta čtení · 15 fotografí · 1 video
Téma Z města

Ranč Valkýra leží na kraji Hustopečí a během cesty k rybníkům nebo k rozhledně v mandloňových sadech ho nemůžete minout. Funguje jako sportovní stáj specializovaná na parkourové ježdění, ale i drezůru a westernové ježdění. Kromě koní zde můžete zahlédnout i krávy, ovce, kozy, osly, lamy, klokany nebo pávy. Jarní období se zde nese ve znamení rození zvířátek. „Nejdřív přicházejí na svět kůzlátka a potom hříbata. Hříbata si zde většinou necháváme, než dovrší třetí, čtvrtý rok, protože ve třech letech se obsedají a ve čtyřech závodí. Až ukáží, co v nich je, tak se prodávají dál do sportu,“ uvedla majitelka ranče Jana Sigmundová.


Na ranči je v současnosti kolem 60 koní, část z nich jsou sportovní koně určení k závodění. „Pak máme koně, které využíváme k rekreačním účelům. Děti sem chodí jezdit a používáme je na dětské tábory. Také máme oslíky, které hodně využíváme k dětem,“ vysvětlila Sigmundová.
Mláďata mají nyní ovečky i kozy. Ve společném výběhu s lamami skáčou klokani. Pozorný divák může zahlédnout, že klokaní samici vykukuje z vaku půlroční mládě. „Je to naše třetí odchované mládě,“ řekla Sigmundová. Po odchování jdou klokani dál do světa. „Buď k jiným chovatelům klokanů, nebo je nyní módní trend, že si klokany pořizují chovatelé, kteří potřebují vypást zahrádku,“ dodala.
Valkýra je oblíbeným zastavením pro rodiče s dětmi. „Návštěvníci jsou ukáznění, až na výjimky, které nám krmí zvířata. Nechceme krmit zvířata. Lidé to dělají v dobré víře, ale mnohdy je to na škodu,“ uzavřela Sigmundová.

-ves-

odebírejte přes RSS