Jihomoravský kraj optimalizuje nevytížené spoje, aby snížil ztráty ve veřejné dopravě

3. 4. 2020 · 3 minuty čtení
Téma Z města

Jihomoravský kraj připravuje další dílčí úpravy ve vlakových a autobusových spojích Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) tak, aby zachoval kvalitní dopravní dostupnost pro všechny občany regionu, ale zároveň alespoň částečně snížil každodenní ztráty z provozu veřejné dopravy v důsledku opatření proti šíření koronaviru. 

První změna přichází už dnes, 3. dubna 2020, kdy se po domluvě se Zlínským krajem dočasně ruší spěšné vlaky Javořina na lince R56. K dalším úpravám na vlakových linkách dojde od pondělí 6. dubna 2020, vybraných autobusových spojů se změny dotknou od pátku 10. dubna 2020.

Provoz podle letních jízdních řádů zůstává zachován i nadále. K němu se navíc přidávají následující úpravy.

Železnice – nová opatření:

Od 3. dubna:
- Po domluvě se Zlínským krajem se ruší spěšné vlaky Javořina na lince R56

Od 6. dubna:

  • S21 – zastavení provozu v pracovní dny v úseku Boskovice – Velké Opatovice, cestující mohou využít souběžnou linku 251.
  • S52 – zastavení provozu většiny vlaků v pracovní dny v úseku Čejč – Hodonín, které byly zachovány zejména pro studentskou frekvenci. Bez studentů je frekvence v tomto úseku minimální. Zůstávají v provozu dva páry vlaků z provozních důvodů.
  • S6 – zrušení 9 vlaků ve směru Kyjov – Veselí n. Mor. a 6 vlaků ve směrů Veselí n. Mor - Kyjov
  • S8 – snížení kapacity souprav, budou vypraveny kratší soupravy.
  • S9 – zrušení 7 párů vlaků Břeclav – Hodonín.

Regionální autobusová doprava:

Od 10. dubna 2020 i nadále pokračuje v režimu letních prázdnin, nejedou noční a sezónní spoje včetně cyklobusů. U vybraných linek dochází k dalším omezením:

  • Týká se to zejména autobusové linky 109, která ve špičkách pracovních dní bude nově jezdit mezi Brnem a Klobouky u Brna místo 15minutového intervalu každých 30 minut s tím, že spoje na šestou hodinu ranní zůstanou zachovány.
  • Dále se jedná o linku 910 (Hodonín – Veselí nad Moravou), která je zcela zrušena i na českém území, a u linky 911 dojde ke zrušení vybraných spojů mezi Hodonínem a Veselím nad Moravou, kde lze v uvedené relaci rovněž využít vlak linky S91.
  • Na lince 106 (Brno – Kyjov) sice nedojde ke změně jízdního řádu, ale provoz na této lince budou zajišťovat místo velkokapacitních autobusů klasické autobusy, které s ohledem na sníženou frekvenci cestujících v současné době kapacitně naprosto dostačují.

„Je nepochybné, že na provozu IDS JMK bude kraj za současné situace finančně krvácet. Počty cestujících a zejména tržby poklesly v globálu i o 70, 80 nebo dokonce 90 %. Přesto je pro nás absolutní prioritou zachovat kvalitní dostupnost regionu veřejnou dopravou. Přistupujeme proto k úpravám na vybraných autobusových a vlakových spojích, které budou mít co nejmenší dopad na cestující, ale dovolí nám alespoň drobně snížit průběžné ztráty z provozu veřejné dopravy. Všemi již realizovanými a připravovanými omezeními dojde ke snížení rozsahu regionální dopravy v rámci IDS JMK přibližně o 10 procent, a to jak na železnici, tak v autobusové dopravě,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Podle Hanáka se kraj soustředil zejména na zachování kvality dopravy lidí do zaměstnání. „Vyslyšeli jsme intenzivní prosby zaměstnavatelů, a tak skoro v plném rozsahu zachováváme zejména spoje ranní špičky na směny kolem šesté hodiny,“ doplnil Hanák.

Kraj již dříve rozsah dopravy v rámci IDS JMK omezil v reakci na opatření proti šíření koronaviru. Aktuálně tak jezdí všechny spoje v režimu letních prázdnin a zrušeny byly všechny noční a turistické spoje. U vybraných linek byly také v březnu upraveny jízdní řády, přičemž k největším změnám patřilo zrušení expresů na lince 108 (Brno – Znojmo), drobnější omezení na lince 104 (Brno-Hevlín) a zrušení vybraných spojů s ohledem na uzavření Aqualandu Moravia v Pasohlávkách.

Kromě optimalizace dopravní obslužnosti kraj realizuje celou řadu dalších opatření ve snaze snížit riziko šíření nemoci COVID-19. „Distribuovali jsme mezi řidiče roušky a respirátory, všechna vozidla jsou navíc díky dodávce Ministerstva dopravy vybavena dezinfekčními prostředky a s jejich čištěním pomáhají řidičům i zaměstnanci koordinátora IDS JMK, společnosti KORDIS. Kraj navíc podal žádost o dotaci na další dezinfekce a ochranné pomůcky do výzvy vyhlášené Ministerstvem dopravy, ze které by mohl získat více než 11 milionů korun,“ shrnul Hanák. 

odebírejte přes RSS