Jiří Merlíček převzal ocenění za zásluhy

27. 1. 2020 · 2 minuty čtení · 11 fotografí · 1 video
Téma Kultura

V sobotu 25. ledna se hustopečskému herci a režisérovi Jiřímu Merlíčkovi dostalo nečekané pocty, když po představení Počestné paní aneb Mistr ostrého meče v divadle v Boleradicích přímo na pódiu převzal Zlatý odznak Svazu českých divadelních ochotníků. 

"Bylo to hodně vtipné, protože jsem měl na sobě pořád kostým z té hry a najednou se tam objevila delegace a začala mi gratulovat," popsal předávání ocenění Merlíček.

"Vlastně jsem to tak trochu čekal, protože to je ocenění za určité zásluhy v tom divadelním řemesle a já už toho mám za sebou opravdu hodně, co si budeme vykládat. Asi naznali, že už mám na to leta," dodává s humorem sobě vlastním ochotník tělem i duší, který se divadlu věnuje přes padesát let a v roce 2008 získal i Cenu města Hustopeče, kam se přistěhoval v roce 1969 z Ivančic.

"Jirka Merlíček je věrný oběma divadelním souborům –  hustopečskému i našemu boleradickému. Řadu let zvládá roli režiséra i herce. V divadle je po celý svůj život více než doma. Asi proto, že je miluje a přináší mu potěšení. Ocenění Zlatý odznak SČDO za dlouholetou divadelní práci a za propagaci a rozvoj ochotnického divadla na Jižní Moravě si plným právem zaslouží," pronesla v děkovné řeči herecká kolegyně Iva Kahounová. 

Mezi jeho úspěšné hry patří například Gaudeamus Igitur, Dekameron, Žádná tragédie, Křížová výprava, Balada z hadrů, Cantervillské strašidlo, Jeppe z Vršku nebo zatím poslední počin s hustopečským ochotnickým souborem Fooor Rozbité demižony autorky Markéty Harasimové. 

Jeho první režijní prací v Boleradicích byla detektivka Past na myši, následoval divácky nejúspěšnější muzikál Cikánský baron a pásmo o Voskovcovi a Werichovi Jízlivý glosátor. První dvě zmíněné inscenace se dostaly sítí soutěží až na národní přehlídku Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou.

Nezapomíná ani na děti - s hrou Zvířátka a Petrovští už druhým rokem vždy v létě kočuje na koňském povoze po okolních obcích. 

V Hustopečích se nesmazatelně zapsal do historie jako zakladatel Burčákových slavností, o jejichž vzniku a vývoji natočil v loňském roce dokument pro Hustopečskou televizi. 

-nov-
Foto z předávání a zápis děkovného projevu: Jiří Janda


odebírejte přes RSS