Kalendář kulturních akcí 2018

5. 1. 2018 · 4 minuty čtení · 1 video
Téma Kultura

Město Hustopeče není jen město mandloní a vína, ale také místo, kde se koná řada kulturních a společenských akcí pro místní i turisty. Mnoho z nich má již dlouhou tradici a své příznivce napříč generacemi. Přinášíme vám přehled některých akcí naplánovaných na příští rok, aby vám nic neuniklo.


Městský bál - 12. ledna
Loňský ples se nesl v prvorepublikovém duchu. A jaký bude ten letošní? Kloboukový! Výběru oblečení se tedy meze nekladou, ale hlavně si doma nezapomeňte klobouk. Nebude chybět ani originální fotokoutek, módní přehlídka a bohatá tombola. K tanci a poslechu zahraje Salónní orchestr Brno.

Hustopečské skákání - 27. ledna
Výškařský mítink Hustopečské skákání byl v roce 2016 zařazen mezi deset nejlepších mítinků na světe. K tomuto skvělému ocenění pomohly hustopečským organizátorům zejména výkony sportovců a také unikátní atmosféra, díky které výškaři překonávají sami sebe. Účast přislíbil rekordman Gianmarco Tamberi.

Slavnosti mandloní a vína - 24. března  
Vítat jaro do Hustopečí přijíždí každoročně tisíce lidí. Čeká na ně bohatý program na Dukelském náměstí, jarmark, gurmánské mandlové speciality ve stáncích i restauracích a vycházka Mandloňovou stezkou na rozhlednu a do mandloňového sadu. Letos se můžete těšit i na kuchařskou šou.

Hustopečská pečeť - 21. dubna
Přehlídka vín, která soutěží o Hustopečskou pečeť. Koštují se vína vzorků typických pro hustopečský region z produkce posledních čtyř ročníků. Statut splňují odrůdy Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Tramín, André, Frankovka, Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Degustaci zpestřuje cimbálová muzika.  

Concentus Moraviae - červen
Město Hustopeče se přidalo k více než dvou desítkám moravských měst, které každoročně hostí festival Concentus Moraviae. V minulých letech se odehrával v hustopečském kostele sv. Václava, na nádvoří domu U Synků nebo v Kurdějově v kostele sv. Jana Křtitele. Letos se bude konat dvaatřicátý ročník a pořadatelé opět pozvou kvalitní interprety.  

Hustopečský slunovrat s vínem - 22. června
První ročník Hustopečského slunovratu s vínem odemkl bránu k létu a zahájil sezónu letních otevřených sklepů. Pro děti byl připravený závod na koloběžkách i putovní hra. Na dospělé čekalo víno v obou vinařských ulicích – Vinařská a Na Hradbách. Vinaři samotní se zapojili do rituálů slunovratu a vzájemně poměřili svoje síly. Podle toho, jak je celá recese bavila, tak se na podobnou zábavu můžeme opět těšit i v letošním roce. 

Divadelní festival Pod širým nebem - 9. – 20. července
Na začátku prázdnin pravidelně ožívají Hustopeče oblíbeným Divadelním festivalem Pod širým nebem. Na diváky čeká, kromě kulturního zážitku, unikátní historická atmosféra nádvoří domu U Synků, opojné víno místních vinařů a živá hudba k poslechu. Pódium je určeno spíše komornějším hrám, ve kterých excelují známí čeští herci.

Letní kino Pod ořechem - 30. července – 5. srpna
Návštěvnost letního kina trhala v minulém roce rekordy. Na lavičkách se pod ořechem vystřídaly stovky diváků. Počasí přálo a českým komediím se smáli rodiče i děti. Narváno bylo i na Letňák na slepo, kdy se promítaný film odtajnil až s úvodními titulky. I v tomto roce bude připraven pestrý program.

Národní soutěž vín Velkopavlovická podoblast - Nominační soutěž vín - 1. září 
Pořádat nominační kolo Národní soutěže vín s původem ve velkopavlovické vinařské podoblasti v Hustopečích se osvědčilo. Přihlášená vína musí splňovat podmínky statutu a jejich následná nominace je může zavést mezi největší špičky českého vinařství – do Salonu vín. Na výstavě s neomezenou ochutnávkou, a za doprovodu cimbálové muziky, tak máte možnost ochutnat to nejlepší, co tato podoblast nabízí. 

Burčákové slavnosti - 4. – 6. října
V roce 2018 se budou konat již čtyřiadvacáté Burčákové slavnosti. Ty se v průběhu let změnily z malé divadelní akce pro pár místních na největší událost ve městě, která nabízí koncerty známých interpretů, třídenní kulturní program, jarmark, mázhausy zásobené burčákem, historický průvod a dny plné recese a smíchu. Přijďte si také připít Výše číš!

Šmardovo sousedské divadlo - 1. – 4. listopadu
Přehlídka amatérských divadelních souborů Šmardovo sousedské divadlo se již pevně zapsala do povědomí milovníků divadla. Na pódiu ve společenském domě se obvykle představují ochotnické soubory ze širokého okolí. Nabídka her je proto různorodá a nabízí klasická dramata i moderní komedie.

Oslava svatomartinských vín a husí - 17. listopadu
Stará vinařská tradice říká, že mladým vínem se může poprvé přiťuknout až na svátek svatého Martina, navíc se na uctění památky tohoto světce zabíjí husa. Už několik let máte možnost spojit obojí během Oslavy svatomartinských vín a husí. Ve stanu na Dukelském náměstí bude připraveno šest schválených odrůd svatomartinského a husa se zelím a knedlíkem. Mladá vína můžete ochutnat také ve sklepích ve vinařské uličce Na Hradbách.  

Světový duel vín - 24. listopadu
Světový duel vín je již stálicí v českém vinařském světe a pravidelně přináší to nejlepší z domácí i světové produkce. Tradičně bývají zastoupeny vinařské velmoci, mezi které řadíme například Francii, Itálii, Německo či Rakousko ale akce nabízí vína z celé řady dalších států a chybět samozřejmě nebudou ani ta od moravských a českých vinařů.

Adventní punčování - 1. prosince
Adventní dobu každoročně zahajuje Adventní punčování, které nabízí zábavu všem věkovým kategoriím. Pro děti jsou připraveny výtvarné dílničky nebo divadelní představení. Pro dospělé zase možnost hlasovat o nej… punč, který na Dukelském náměstí nabízí místní punčové týmy, řemeslný jarmark i hudební koncert. Odpolední program vrcholí rozsvěcením vánočního stromu.  

Adventní koncerty – adventní neděle
Předvánoční čas zpříjemňuje a adventní náladu vytváří série koncertů, na které jsou zváni různí čeští interpreti hrající hudbu napříč žánry. Koncerty se konají na mnoha místech – v kostele sv. Václava, Evangelickém kostele, sále společenského domu apod. V minulosti v Hustopečích vystupovali např. Martin Chodúr, Tomáš Kočko, Musica Animae, Brno Gospel Choir apod.

-ves- 

odebírejte přes RSS