Kapela Nerez & Lucia ohromila posluchače

13. 10. 2021 · 2 minuty čtení · 8 fotografí · 1 video
Téma Kultura

V roce 2018 se na českou hudební scénu vrátila obnovená folková legenda kapela Nerez, která si ke spolupráci přizvala slovenskou zpěvačku Luciu Šoralovou. V roce 2020 mělo nové seskupení pod názvem Nerez & Lucia zavítat i do Hustopečí, ale kvůli několika korona vlnám se hustopečští dočkali až v úterý 12. října 2021. 


Krásná žena s hlasem vichřice a ostřílení instrumentalisté zpívající autorské písně v několika jazycích. Neskutečný hudební zážitek si odnáší posluchači koncertu Nerez & Lucia v hustopečském kině. 

V Hustopečích představila obnovená kapela své dvě společné desky, z nichž ta poslední je prý nejlepší od vzniku původní sestavy v roce 1986. Tehdy ještě s nezapomenutelnou Zuzanou Navarovou. „Vrátili jsme se jakoby na začátek, protože tehdy to také začalo tak, že se sešli dva a hádali se se třetím. Já a Zuzka Navarová jsme se hádali o muzika s Vítkem Sázavským a takhle nám to fungovalo. Teď tu máme úžasnou Lucku, která má skvělé nápady a navíc je Slovenka, takže ty hádky mají grády,“ směje se Zdeněk Vřešťál, který stál u vzniku kapely.

Během večera zazněly písně jak z nových desek, tak ty staré, které mají posluchači pevně spojené se Zuzanou Navarovou. Lucia Šoralová se jich však zhostila s grácií a svým vlastním stylem, což posluchači ocenili mohutným potleskem. „Myslím si, že to celé klaplo i proto, že já jsem Nerez milovala od jedenácti let a jejich písně znám vlastně nazpaměť. Takže jsem do toho vlastně jen tak vplula,“ říká skromně slovenská zpěvačka.

Kromě osobitého výrazu Lucie Šoralové diváci obdivovali i výkony jednotlivých muzikantů, kteří si během koncertu navzájem vyměňovali a doplňovali nástroje. Každý z nich se podílí na aranžích skladeb, které díky tomu působí propracovaným dojmem. „U starých Nerezů dělal všechny aranže Vítek, ale protože tu teď máme takové skvělé muzikanty, francouzský kontrabasista Grégoire Brun, hráč na akordeon a saxofon David Lomič a multiinstrumentalista Robert Fischmann, tak to děláme spolu. Každý tam dá kousek něčeho svého, proto je to tak pestré,“ chválí kolegy Zdeněk Vřešťál. 

Přes všechny superlativy jsou však zakládající členové stále ještě ostražití na reakce posluchačů a i to je důvod, proč je v názvu kapely dodatek se jménem nové zpěvačky. „Určitě jsme chtěli oddělit ten původní Nerez, ten už se nevrátí. Byli jsme velmi opatrní při výběru názvu a i když by spousta lidí rádi slyšeli jen ten Nerez, tak ten dodatek je vlastně kompromis. Teď jsme, přátelé, Nerez & Lucia. A je to tak dobře,“ směje se Vít Sázavský. -nov-

odebírejte přes RSS