Karate je v Hustopečích již 30 let

28. 9. 2017 · 2 minuty čtení · 7 fotografí · 1 video
Téma Sport

Uplynulo již třicet let, co japonské bojové umění zakotvilo v Hustopečích a mladí chlapci a dívky mají příležitost naučit se tradiční karate Goyu-ryu. Na tyto začátky vzpomínají dva pamětníci, kteří tomuto sportu zasvětili život a stali se z nich trenéři. „Já jsem začal chodit do karate v 11 letech a první lekce byla 7. října 1987,“ vzpomínal trenér Antonín Grůza. „Poprvé jsem karate zkusil v roce 1988, v tělocvičně na Základní škole Komenského, kde dnes s dětmi také trénujeme,“ dodal Bronislav Puzrla. 


Úplně prvním mistrem byl Jiří Nevrkla, který provozoval kroužek pod Domem pionýrů a mládeže. „V té době nás bylo kolem patnácti. Počty aktivních členů určovala křivka porodnosti,“ dodal Grůza. Od roku 1992 začal děti trénovat Jaromír Musil, který hustopečský klub karate zoficiálnil. Samotné karate se nemění, ale mění se přístup k němu i závodění. „Všechno se zrychluje a karate začalo být hodně o sportu a o pravidlech. Velkou novinkou je, že od roku 2020 bude karate uznáno jako olympijský sport,“ řekl Grůza.
Nejen díky tomu zaznamenali trenéři karate zvýšený zájem o tento sport. V Hustopečích jsou dva kroužky zaměřené na karate Goyu-ryu, oba spadají pod Centrum volného času Pavučina. Bronislav Puzrla vede L. F. Club Karate a Antonín Grůza vede Budokan Hustopeče. „My máme svou vlastní organizaci Asia Budo Center a jezdíme po světě na semináře a worshopy. Jsme tradiční klub, zatímco pan Puzrla vede sportovní klub,“ vysvětlil Grůza. Kroužek Budokan Hustopeče je určen dětem od 10 let. „Naučí se tady základy etiky, úcty, soudržnosti, aby se navzájem podržely. Snažíme se suplovat rodiče a školu, a karate děláme pro radost z pohybu,“ dodal. Kromě vyučování klasického karate se Antonín Grůza věnuje kurzům sebeobrany.
Do L. F. Clubu Karate se mohou přihlásit děti od šesti let. Začátečníci trénují dvakrát týdně, pokročilí karatisté až třikrát týdně. „Pokročilost určuje výše pásku, ne věk. Děti začínají s bílým páskem a postupují dále – žlutý, oranžový, podle toho, jak jim to jde,“ řekl Puzrla. O úspěchu hustopečského karate svědčí i skvělé úspěchy mladých karatistů. „Vojtěch Šubrt a Vojtěch Sůkal se zúčastnili Mistrovství světa v Bulharsku a podařilo se jim získat tři medaile,“ uzavřel Puzrla. -ves-

odebírejte přes RSS