Kdo pověsil papuče na šňůru v Mrštíkově ulici?

17. 10. 2019 · 2 minuty čtení · 6 fotografí · 1 video

V centru města se začátkem října objevila neobvyklá instalace. Na Mrštíkově ulici visela šňůra s řadou párů domácí obuvi. Byl totiž papučový den.


„ Papučový den je zahajovacím dnem kampaně pro podporu mobilní hospicové péče v České republice. Symbolem papučí má připomenout možnost dožít své poslední dny doma, v domácím prostředí, mezi blízkými lidmi. My jsme to pojali letos tak, že jsme pověsili šňůru s papučemi, kde jsou iniciály lidí, které jsme měli tu čest a možnost doprovodit až do konce jejich posledních dnů,“ osvětlila nám význam akce koordinátorka vzdělávání společnosti Girasole Lenka Trojaková.
Tato nezisková charitativní společnost poskytuje služby péče o seniory a osoby s postižením a v Hustopečích již několik let provozuje mobilní hospic. „Když se rodina dostane do situace, kdy by měla pečovat o svého blízkého, který se dostane do fáze, kdy mu zdravotnictví nemůže nabídnout žádný postup na vyléčení, my mu můžeme nabídnout péči, která mu pomůže v poslední fázi života zvládat příznaky, které nemoc přináší,“ přiblížila smysl hospice vrchní sestra Domácího hospice svatého Rocha Květa Hošková.
Domácí hospic poskytuje paliativní péči, ulevuje od bolesti, dušnosti, pomáhá celé rodině při stresových situacích nebo různých složitých rozhodnutích. „Hlavně jim dáváme možnost, že mohou kdykoli zavolat sestřičku na telefon, 24 hodin denně 7 dní v týdnu, když si nejsou jistí a chtějí se třeba na něco zeptat, nebo když mají nějaký problém, dojde průlomová bolest, nebo nějaká akutní změna zdravotního stavu a nechtějí volat záchrannou službu, která by pacienta odvezla do nemocnice.

Oproti ošetřovatelké péči nebo osobním asistentkám má mobilní hospic výhodu v multidiscilplinárním složení týmu. „Náš hospic sestává ze zdravotních sester, z psychosociálního pracovníka, ze sociálního pracovníka, z duchovního, z psychologa a od srpna roku 2019 máme vlastního lékaře, takže už fungujeme jako kompletní tým,“ uvedla Hošková.
Tým pracovníků hospice má své zázemí v prostorách polikliniky na Hybešově ulici, své služby mohl nedávno rozšířit díky získání dotace. „Letos jsme měli to štěstí, že jsme jako jedna z osmi organizací získali podporu Ministerstva zdravotnictví,“ prozradila Lenka Trojaková. Na pokrytí nákladů se částečně podílí i klienti, platí si paušáně sto korun na den. K uhrazení služeb mobilního hospice lze využít příspěvek na péči o osobu blízkou, s vyřízením žádosti nutné k získání této sociální dávky může pomoci sociální pracovnice hospice.
V rámci hospicové péče jsou klientům zapůjčovány i různé pomůcky. „Můžeme jim zapůjčit kyslíkový koncentrátor, lineární dávkovač na kontinuální podávání léků do žíly, antidekubitární matraci s kompresorem, abychom předešli vzniku proleženin, a řadu dalších pomůcek usnadňujících péči o nemocného, například toaletní židli, židli do sprchy nebo polohovací postel,“ informovala vrchní sestra Květa Hošková. Bližší informace o službách hustopečského Domácího hospice svatého Rocha najdete na webových stránkách www. domacihospic.cz.

-kam-

 

odebírejte přes RSS