Kdy a kde se sejdeme? Kulturní kalendář roku 2022 je velmi pestrý.

19. 1. 2022 · 4 minuty čtení · 1 fotografie · 1 video
Téma Kultura

Rok 2022 se pomalu rozjíždí a vypadá to, že nám vládní nařízení dovolí uspořádat všechny akce, které jsme si museli po dva oky odepřít. Pojďme se tedy podívat, na co se můžeme těšit. 


„Hned na úvod bych ráda řekla, že je na co se těšit a při přípravách kulturního kalendáře jsme se soustředili na to, aby si opravdu každý přišel na své. V průběhu roku 2022 nás tak čekají akce malé i velké, hudební, vinařské, gurmánské, dobročinné, zábavné i vzdělávací,“ říká vedoucí organizační složky Marketing a kultura města Hustopeče Jana Hrádková.

Samozřejmostí jsou dvě ikonické akce Hustopečí. V březnu Slavnosti mandloní a v říjnu Burčákové slavnosti. „Tyto dvě akce jsou pro Hustopeče už typické a hlavně potřebné. Propagují naše město, zviditelňují ho, ukazují okolnímu světu, že je to místo, které stojí za návštěvu. A za Marketing a kulturu bych ráda zdůraznila, že jsou to právě tyto dvě akce, ze kterých bychom rádi, aby nejvíce vytěžili místní. Ať už tím, že prostě přijdou a užijí si koncerty či jiný program, nebo tím, že během nich prodají své zboží, nabídnou své služby, představí své produkty, nebo prostě přiloží roku k dílu a zapojí se do organizace. Ano, takto velké akce nám přináší i starosti, obzvláště s dopravou, ale děláme maximum pro to, aby byly více a více přínosné. Blíží se nám Slavnosti mandloní a vína, při kterých letos poprvé zavádíme i možnost pro obyvatele Hustopečí, aby si zakoupili vstupenky za zvýhodněnou cenu, a to od 1. do 28. února v Turistickém informačním centru. Další vlna předprodeje bude pro turisty spuštěna 1. března online na webu www.kinohustopece.cz. Po celý únor si tak místní mohou koupit vstupenky za nejlepší cenu, protože opravdu stojíme o to, aby Dukelské náměstí zaplnili především hustopečští,“ popisuje novinky v předprodeji Hrádková.

„Při těchto velkých akcích návštěvníky obvykle nejvíce zajímá, jaké kapely u nás vystoupí a my už dnes můžeme prozradit, že Slavnosti mandloní a vína doprovodí kapely Cimballica a Fleret se Zuzanou Šulákovou. Na Burčákovky nám účast přislíbila Ewa Farna a Tublatanka,“ navnadila návštěvníky produkční Jana Tupá.

Na své si přijdou i milovníci vyzrálejšího moku. Hustopeče jsou vyhlášené výborným vínem, které budete moci ochutnat hned při několika příležitostech. „Vinařských akcí je během roku celkem hodně. Novinkou letošního roku je spojení dvou výstav. Přehlídka O hustopečskou pečeť a Májová výstava vín se spojí v jednu a uskuteční se 30. dubna ve Společenském domě. Během jednoho dne tak bude možné ochutnat vína typická pro Hustopeče a nejbližší okolí. Připraveno bude i občerstvení a cimbálová hudba a celé to chceme pojmout jako přátelský rodinný košt,“ těší se Jana Hrádková.

„Vinařský rok ale bude pokračovat dál, a to v červnu Slunovratem s vínem, při kterém opět poměří síly vinaři z Turhandlí proti vinařům z Krajcperku. Zároveň tak zahájí Festival otevřených sklepů, který potrvá celé léto. Srpen bude patřit zarážení hory a podzim nám zpestří Nominační výstava vín Velkopavlovické podoblasti, která se uskuteční souběžně s Burčákovými slavnostmi. V listopadu ochutnáme svatomartinská vína a vrcholem roku bude 19. listopadu Světový duel vín,“ vypočítává všechny akce vonící vínem produkční Karolína Hrnčiříková.

Celoroční jistotou zábavy je hustopečské kino, které na rok 2022 plánuje několik filmových, hudebních i divadelních představení. „Naše kino stále promítá a já pevně věřím, že promítat budeme i dál. Filmové premiéry se zatím stále různě překládají, ale můžeme se těšit na několik hlavně českých trháků, které doplníme třeba festivalem Expediční kamera. Z hudebních představení bych ráda pozvala na šansonový večer s Alenou Hladkou, který se uskuteční 1. dubna v prostorách kinokavárny. A pro milovníky divadla je v plánu například groteska Blázinec s Miroslavem Táborským nebo komedie Znovu a líp s úžasnou herečkou Kristýnou Frejovou. A výborná zpráva je, že už od února budeme mít v kinokavárně nového nájemce, takže skvělá káva a něco dobrého k tomu určitě nebudou při všech představeních chybět,“ pozvala vedoucí hustopečského kina Martina Ondrová.

A komu by se snad zdálo, že všechny vyjmenované akce už zná až příliš dobře, ten se může v kulturním kalendáři města těšit i na několik překvapení. „Protože v loňském roce měly v Hustopečích největší úspěch komornější akce, jakými byly třeba Namaluj Hustopeče nebo Sousedský blešák, tak chceme v tomto trendu pokračovat i dál. Pro letošní rok připravujeme sousedský piknik na Křížovém vrchu, kdy podobně jako při adventním punčování mohou různé týmy společně vařit a nabízet své dobroty ostatním. V druhé polovině roku opět počítáme i se sousedským blešákem, který by se mohl přesunout z náměstí na nádvoří domu U Synků. Obě akce obohatíme nějakým originálním doprovodným programem a těšíme se, že se budeme moci se všemi potkat a strávit příjemné odpoledne,“ těší se Jana Hrádková.

Podrobnosti o všech plánovaných akcích najdete na webu a facebooku města Hustopeče. Proto neseďte doma a vyrazte za kulturou. Těšíme se na vás! -nov-

79081

odebírejte přes RSS