Kinokavárna ožila Španělským večerem

17. 10. 2022 · 2 minuty čtení · 7 fotografí · 1 video
Téma Kultura
Ten, kdo chtěl v pátek večer zažít kousek Španělska, nemusel nutně nasednout do letadla. Stačilo zavítat do hustopečské kinokavárny, kde se konal Španělský večer v rámci (Ne)malých pátků. Energické tóny a kroky rytmického flamenca přivezlo Peublo Flamenco z Brna. 


„Ten název vznikl z odvození slova Pueblo – což znamená vesnice – a vzniklo to tehdy, když pro mě bylo flamenco ještě taková španělská vesnice, tak proto ten název. Vystupujeme v různém složení, tak, jak jste nás viděli dnes, jsme vystupovali poprvé. Jinak s kytaristou Dariem vystupujeme pravidelně na různých festivalech, na plesech, a oslavách, zkrátka tam, kde si nás kdo pozve,“ představila sestavu tanečnice Iveta Rivero. 

Většina lidí si pod pojmem flamenco vybaví pravděpodobně pouze tanec. Jen o něm to však není. „Tanec to je asi to, co člověka nejvíce zaujme, nesmíme ale zapomínat na to, že flamenco znamená i hudbu, znamená to zpěv a základ flamenca pro mě leží především v textech, které vychází z folkloru. Takže flamenco je na pomezí folkloru a uměleckého žánru, protože jde už svojí cestou a má svůj vývoj a důležité je také vědět, že flamenco pochází z Andalusie, tedy z jižního Španělska,“ vysvětluje tanečnice Hana Iridani. 

Vystoupení u diváků strhlo takové ohlasy, že umělce odměnili dokonce potleskem vestoje. Ti je zase na oplátku naučili pár flamencových kroků, aby neodcházeli pouze s příjemným kulturním zážitkem, ale také novými dovednostmi a tancem v krvi. Flamenco je směsí nejen španělské, ale také indické, židovské a arabské kultury a je velmi specifický pro svůj rytmický doprovod, jehož udržení může být často velmi obtížné. Chce to především vytrvalost a tvrdý trénink. „Návod na to, jak se sžít s flamencovým rytmem je hodně poslouchat – nahrávky, živé flamenco a časem si to člověk naposlouchá a dostane se do toho. Skutečně je to folklor, protože ve Španělsku, kdo se věnuje flamencu, má to často od dětství, od rodičů, přijímají neustále tu kulturu, hudbu, takže poslech je asi taková nejpřirozenější cesta, jak se do toho dostat,“ usmívali se spokojená tanečnice po skončení příjemného večera. -slam-

 

odebírejte přes RSS