Klavírista Zdeněk Král improvizoval s humorem

8. 6. 2018 · 1 minuta čtení · 1 video
Téma Kultura

Milovníci kvalitní hudby mají každoročně měsíc červen označený v kalendáři. Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae se odehrává ve 13 městech a nabízí to nejlepší z české i světové scény. V minulém roce zkoumal fenomén lidského hlasu a letos hledá průsečíky mezi hudbou a humorem.


V Hustopečích se ve čtvrtek 7. června představil skladatel a klavírista Zdeněk Král, který se humorem jako zakládající člen Komediografu zabývá dlouhodobě: „Také hraji v nekorektních skečích, což jsou scénky Pavláska a Poláška a já mezi ně vstupuji humory na klavír a dělám Hýbánky pro děti, kde hraji klauna. S humerem navíc Král pracuje i s Tomášem Matonohou v jejich autorském projektu Inspektor Kluzó.
V Hustopečích zahrál klavírista koncipovaný pořad z vlastního repertoáru i improvizaci inspirovanou oblíbenými komiky: Charlie Chaplinem a Luisem de Funésem. „Funés byl barovým hráčem a hrál jako živý jukebox, což budu i já dnes, a na závěr se ohlédneme za Chaplinovou hudební tvorbou, která je překvapivě vážná,“ uvedl Král.
Skladatelská tvorba klavíristy je velmi pestrá, od hudby po filmy, divadelní představení, skladby pro děti i mše. „Prošel jsem divadly, klasickým vzděláním, dětskými pořady a nemám problém s tím přeskočit z jednoho na druhé. Naopak mě to inspiruje,“ vysvětlil Král.
Klavírista nyní točí desku s Tomášem Matonohou, píše další skladby a právě dokončil oratorium, rozsáhlou skladbu pro sbor, orchestr a sóla. „Sbormistr Martin Franze má zásluhu na tom, že mše se tak povedla a všechny zvu do Mikulova, kde zazní 2. září v kostele,“ pozval Král.

-ves-

 

odebírejte přes RSS