Kolbaba navazuje na odkaz velkých českých cestovatelů

7. 2. 2019 · 2 minuty čtení · 1 fotografie · 1 video

Ve středu 6. února přijel do Hustopečí známý cestovatel, fotograf a hlavně zapálený propagátor cestování Jiří Kolbaba. Svou osvětovou činností se snaží navázat na odkaz velkých cestovatelů, jako byli Holub, Hanzelka, Zikmund nebo Stingl. Kolbaba má na kontě řadu knih, fotografických publikací, přednášek a autorský pořad o cestování. „Snažím se inspirovat českou veřejnost cestováním, novými kulturami a hlavně slušným chováním, protože to je to, co nejvíc potřebujeme. Jezdím do kolektivistických kultur, kde se lidé k sobě chovají jinak než v naší individualistické, a snažím se lidem říct z vlastní zkušenosti, jak to ve světě vypadá. Je velká škoda, že jsme se v poslední době světa začali bát,“ vysvětlil své záměry Kolbaba.


Cestovatel navštívil všech šest kontinentů a poznal přes 130 zemí světa. Do některých se vrací opakovaně, aby dál rozvíjel téma, které tam našel, ale stejně tak nadšeně objevuje nová místa. Žene ho touha poznávat nové kouty, kultury, zvířata a mechanismy chování. „Neřeším příliš, kam pojedu příště, beru to volně. Něco je připraveno dlouho dopředu, ale někdy se rozhodnu ze dne na den,“ prozradil Kolbaba.
V poslední době ho očarovala Antarktida, kterou navštívil již třikrát a zrovna plánuje čtvrtou expedici. Měla by se konat nadcházející zimu. „Antarktida je pro mě světová jednička. Neznám lepší a sugestivnější místo, možná ještě Hustopeče. Musím říct, že Antarktida je mimořádně silné místo, demilitarizované a ekologicky nezničené. Navíc se tam zvířata nebojí člověka,“ řekl Kolbaba.
Hustopeče navštívil cestovatel s přednáškou o Etiopii. Přestože se jedná o jednu z nejchudších zemí světa, nikdy nebyla kolonizovaná a je svébytná. Návštěva Etiopie patří údajně k nejdobrodružnějším expedicím na planetě, protože země plná rozdílů je protkaná osadami exotických kmenů. Etiopie také vyrazí dech neskutečně proměnlivou krajinou plnou endemických zvířat. „Narodil se tu Homo sapiens a také se tu našly pozůstatky Australopitheca afarensise, předchůdce moderního člověka. A je to druhá země světa, která přijala křesťanství. Prostě má mnoho nej,“ objasnil Kolbaba.
Kromě jiných aktivit je Kolbaba také viceprezident Českého klubu cestovatelů, který spojuje nadšence se stejnými zájmy. Poznávání odlišných míst je fenomén dnešní doby a Češi mu nadšeně propadli. „Pro Čechy je typické, že když jezdí do světa, tak u toho sportují. To je velmi neobvyklé. Chodí na túry, potápějí se, jezdí na člunech atp. Potkávám je v Himalájích, Patagonii, Severní Americe, Norsku nebo na Havaji či Islandu. A mám z toho velkou radost, že jsou takto aktivní,“ uzavřel Kolbaba.

-ves-

37682

odebírejte přes RSS