Kolem Hustopečí roste nová protihluková stěna

10. 8. 2021 · 2 minuty čtení · 7 fotografí · 1 video
Téma Z města

Půlroční stavba nové protihlukové stěny na dálnici D2 u Hustopečí je v plném proudu. Práce na ni bude ještě dost, ale už nyní jsme se byli podívat, jak to na stavbě vypadá.


Nejen občané Hustopečí v současné době pociťují omezení na dálnici D2 u našeho města. Důvodem je výstavba nové protihlukové stěny na 25.–27. kilometru dálnice, která začala 28. června a pomůže s eliminací rámusu způsobeným projíždějícími vozy. Jeho výstavba byla plánována již minulém roce, přednost dostala výstavba nového povrchu dálnice. „Stavba je teď zhruba v šestém týdnu od svého zahájení, stavba samotná bude trvat necelého půl roku, respektive 25 týdnů, čili se nacházíme zhruba v jedné čtvrtině v rámci výstavby,“ vysvětluje Vilém Huryta, výrobní ředitel firmy Firesta-Fišer, která má výstavbu protihlukové stěny na starosti.

Jak bude samotná stěna vypadat? „Je vidět, že stavba je zhruba 1,9 kilometru dlouhá. Vlastní protihluková stěna má výšku od 3,25 do 5,25 metru. Máme zde takovou zvláštnost, že se zde střídají dvě různá pole šířky 2 a 3,2 metru, a to je proto, aby se co nejvíce snížilo omezení hluku ve městě Hustopeče. Byla tedy snaha vyhnout se stávající protihlukové stěně a vyhnout se zasažení bývalých sklepů, které se zde nacházely,“ vysvětluje Huryta. Protihluková stěna bude s pohltivou výplní, Hustopeče tak budou dostatečně odkloneni od hlukové zátěže.

Jakékoliv výstavby na silnicích či dálnicích jsou spojeny s dopravními omezeními, ani při budování této stěny, pan ředitel však přináší dobré zprávy. „Od 12. srpna se změní dopravní omezení tak, že bude ne režim 3 + 0, ale 2 + 1 + 1, čili na tomto pásu směrem na Břeclav bude jeden jízdní pruh provozovaný. Nájezd z Hustopečí se také otevře, je však třeba počítat s novou značkou STOP,“ slibuje pan ředitel. Tento režim bude trvat až do října, to už bude výstavba mířit do svého cíle. „Celá výstavba by měla stavebně být dokončena v letošním roce, máme snahu, abychom do konce listopadu všechno bez problémů zvládli. Zatím nám naše tempo výstavby přeje. Myslím si, že splníme a možná to i o nějaký týden zkrátíme,“ těší se pan Huryta.

Částka za výstavbu protihlukové stěny se pohybuje ve výšce 87 milionu korun bez DPH a finance poputují od Ředitelství silnic a dálnic.

-vyh-,

odebírejte přes RSS