Kombinace veder, nízké hladiny a poklesu tlaku: Hustopečský rybník hlásí úhyn 1 600 kg ryb

21. 8. 2018 · 1 minuta čtení · 4 fotografie · 1 video
Téma Z města

Vyschlé břehy rybníků a úhyn desítek ryb. To jsou smutná fakta letošního léta, které přineslo tropické počasí a minimum srážek. Zadní hustopečský rybník je vyschlý úplně a v spodním rybníku je hladina více než metr pod obvyklou úrovní. V pátek 10. srpna zde v důsledku změny tlaku při bouřce a úbytku kyslíku došlo k úhynu 1600 kilogramů ryb. „Máme to vyčísleno, není pravda, že by uhynulo všechno, jednalo se o tolstolobika a pár kusů kapra, štik a candátů,“ upřesnil čísla Miloslav Dohnálek, jednatel místní rybářské organizace.


Uhynulé ryby odstranili místní členové Moravského rybářského svazu a zaměstnanci městských služeb. „Na dvou místech jsme do země udělali díry, do kterých jsme dali ryby a zasypali je vápnem a hlínou. Je to ekologicky ošetřeno,“ popsal Dohnálek.
Podobné situaci se bohužel nedá dopředu zabránit. Rybník o takové rozloze není možno vychytat a na čeření vody pomocí čerpadel je potřeba elektrického vedení, které k rybníkům nevede. „Sucho a teplé počasí má pokračovat, proto se nedá vyloučit, že se neotočí další ryby,“ uvedl Dohnálek.
V zlepšení stavu vody na rybníku a zvýšení průtoku rybáři doufají po vyčištění pramene Štinkovky. „Přítok trvá přibližně od listopadu do května, ale koryto bylo zanesené. Společnými silami jsme ho se zaměstnanci městských služeb a členy spolku Všehoschopných vyčistili,“ poznamenal Dohnálek. Rybáři se také rozhodli oslovit proutkaře. „V okolí jsou vlhčí místa a chtěli bychom, aby nám pomohli určit, která z nich má smysl vybagrovat a strouhou vést k rybníku,“ pokračoval.
Aby se předešlo problémům s rybí obsádkou před zimou, požádali rybáři Moravský rybářský svaz o výjimku k odlovu dvou kusů kapra se zákonnou mírou 35 cm do konce tohoto roku. Během 14 dnů se bude vědět, zda byla žádost úspěšná. Dozvíte se to na webových stránkách a vývěskách rybářského svazu.

-ves-

 

odebírejte přes RSS