Kostel sv. Václava voní novotou

13. 7. 2020 · 2 minuty čtení · 11 fotografí · 1 video

Zaprášené obrazy, černé stropy, pavučiny, loupající se omítka. Kostel sv. Václava na Dukelském náměstí už dlouho volal po výmalbě a dočkal se téměř 26 let od vysvěcení.


Téměř 350 litrů speciální silikátové barvy, 2000 kubíků lešení, protiplísňová ošetření i přechodové můstky a oprava omítek. Pětice malířů pracovala během června na výmalbě interiérů kostela sv. Václava na Dukelském náměstí, který se podobného zásahu dočkal poprvé od svého vysvěcení. „My jsme výmalbu plánovali k loňskému 25. výročí od posvěcení, ale to se bohužel nestihlo, tak jsme rádi, že se to podařilo letos. Bylo to opravdu potřeba, v některých částech byly zdi hodně špinavé a na první pohled to nevypadalo hezky,“ zdůvodnil výmalbu děkan Jan Nekuda.

Monumentální a atypicky řešený prostor komplikoval především stavbu a ukotvení lešení. Část hlavní lodi chrámu se tak musela malovat ze žebříků či z pojízdného lešení. Stěhovat se muselo prakticky všechno vybavení. „Bylo to náročné. Museli jsme vystěhovat všechny sochy i obrazy, odmontovali jsme lavice a odpojili je od topení. Ty největší věci, jako varhany nebo sousoší Panny Marie se musely překrývat, aby se nepoškodily,“ popisuje náročné přípravy Nekuda.

Výmalbu měl na starost stejný malíř, který kostel maloval i při jeho výstavbě před pětadvaceti lety a prostor mu proto není neznámý. Práci Josefa Rouzka a jeho týmu ocenili i farníci, kteří se v běloskvoucím kostele poprvé sešli na bohoslužbu v neděli 12. července. Během výmalby jim byl kostel pochopitelně uzavřen. „Ve všední dny jsme se scházeli v kapli sv. Anežky a v neděli se část farníků scházela i v kapli na Křížovém kopci. Celkem to fungovalo, ale těšili jsme se zpátky do svého,“ usmívá se  Nekuda.

Náklady na výmalbu hradili farníci z velké části ze svého, ale pomohlo i Město Hustopeče. „Celkové náklady včetně lešení, které bylo nejnákladnější položkou, se vyšplhaly na 810 000 korun a město nám pomohlo dotací ve výši 100 000 korun, za což děkujeme a zveme všechny k návštěvě kostela, rozdílu si určitě všimnete na první pohled,“ zve Nekuda. -nov-

odebírejte přes RSS