Křehké Laskonky otevřely křehká témata

10. 9. 2021 · 2 minuty čtení · 8 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Podzimní program městského kina puká ve švech. Nejen že na filmovém plátně prezentuje samé české i zahraniční novinky, ale také na prknech hostí plno pražských divadel. Páteční představení Laskonky s sebou kromě hereckého tria Daniely Choděrové, Ivany Jirešové a Jitky Asterové přineslo také náročná témata z oblasti mezilidských vztahů.


Nevěra, role milenky, stereotyp ve vztahu, nepořádný manžel i příliš čistotný manžel, nechtěné dítě. Všechna tato témata i mnohem víc probíraly na scéně herečky z pražského divadla Na Maninách. Dramatické zpracování stejnojmenné knihy Barbary Nesvadbové bylo poněkud nadčasové a možná by se dalo říct i odlišné, v porovnání s představeními, na jaké jsou diváci zvyklí. „Čím víc se tou hrou pročítám, tím víc v ní nacházím skvělé návody na to, jak žít. Člověk se s některými příběhy určitě ztotožní a nalezne spoustu odpovědí na obecné životní otázky,“ popisuje svůj pohled na hru herečka Jitka Asterová.

Ta si na scéně střihla především roli moderátorky, ke které má blízko také v osobním životě. „Na moderování mě baví, že tam je člověk sám za sebe. Je to vlastně úplně jiná profese, než ta profese herecká. Je to profese, která se nikde neučí, ani na školách, a člověk se ji musí naučit až sám, v praxi. Rozhodně není pravidlem, že dobrý herec je také dobrý moderátor,“ přiznává herečka.

Přestože představení často obsahovalo náročná témata ke zpracování, přijalo jej hustopečské publikum s otevřenou náručí. Spokojené byly také herečky. „Hned když jsme sem došly, řekly jsme si, že to tady máte krásné, je tady taky skvělé zázemí, takže pro nás je to úžasné místo a cítily jsme se tu dobře, a myslím, že se to odrazilo i na divácích, protože když se herci cítí dobře, vnímají to i v hledišti. I když jsme představovaly těžší témata, mám pocit, že tu zavládala pohoda a bylo to přijato s otevřeným srdcem bez kritizování,“ vděčně konstatovala herečka Ivana Jirešová.

Kdo si svůj život bez divadla nemůžete představit a zamiloval si – ať už v pátečním představení nebo dříve – herečku Danielu Choděrovou, má možnost ji vidět hned v několika představeních v nedalekém Brně. „Mám úžasné představení o pole dance, které se jmenuje The Naked Truth, které hrajeme pravidelně v Divadle Bolka Polívky, kde mimochodem hraju ještě s jedním představením, komedií Cave Woman, a to je moje hodně velká srdcovka, tam hraju sama hodinu a půl a pojednává o vztahu mezi ženami a muži,“ podává výčet herečka Daniela Choděrová.

Pokud však chcete zůstat věrni hustopečskému kinu, můžete se vydat třeba na zábavný pořad Zdeňka Izera 22. září nebo Blázinec v hlavní roli s Miroslavem Táborským hned o den později. Ani v říjnu a listopadu nebude o zájezdová divadla nouze. 15. října se představí Miroslav Vladyka a Filip Blažek v komedii Chlap na zabití a 23. listopadu nás čeká v představení Třetí prst na levé ruce v podání Ivy Pazderkové a Martiny Randové. Tak hurá do kina!

odebírejte přes RSS