Krizový štáb města funguje na celém Hustopečsku

9. 4. 2020 · 2 minuty čtení · 5 fotografí · 1 video
Téma Z města

Krizový štáb města Hustopeče řešil za dobu své existence již několik krizových situací nejrůznějšího druhu. Od složitých cvičení evakuací sociálních zařízení a výbuchů v průmyslových zónách až po opravdové požáry, záplavy, dopravní kolapsy apod. To vše na území celého Hustopečska.

Pandemie viru je však novou zkušeností a práce štábu, kterou nedoprovází blikající majáčky a houkající sirény není na první pohled dobře viditelná. Proto jsme se vedoucího krizového řízení ptali na to, co v těchto dnech pracovníky zaměstnává nejvíce.


Krizový štáb města Hustopeče funguje od roku 2002 a za dobu své existence řešil už několik krizových situací. „Já osobně tady pracuji od roku 2003 a zažil jsem několik takových nebezpečných událostí. Můžu jmenovat například rozsáhlé sesuvy půdy ve Strachotíně a v Bulharech, kde jsme zasahovali, nebo povodně ve Velkých Němčicích, Uherčicích i tady přímo v Hustopečích,“ vzpomíná vedoucí krizového řízení Robert Novák.

Činnost štábu se aktivuje vždy, když dojde k jakékoliv krizové situaci, tedy i od počátku vyhlášení současného nouzového stavu. „Krizový štáb zajišťuje základní životní funkce správního obvodu. To znamená, že se zaměřujeme na to nejnutnější, aby občané měli k dispozici alespoň základní služby nezbytné k životu. Aktuálně je naší největší starostí zajišťování ochranných pomůcek pro zdravotní střediska, lékaře i lékárny,“ popisuje Novák.

Tyto pomůcky získává, třídí a distribuuje hned několika způsoby. „Veškeré pomůcky získáváme jednak z Ministerstva vnitra, dále z Ministerstva zdravotnictví, z Jihomoravského kraje a v neposlední řadě přímo od Města Hustopeče, protože třeba dezinfekce si zajišťují obce samy. Většina pomůcek jde ale cestou Jihomoravského kraje. Naši pracovníci zásilky přebírají, třídí a podle seznamu a pokynů Krajského úřadu připravují jednotlivé balíčky, které následně osobně proti podpisu rozvážíme po Hustopečsku. Balíčky obsahují roušky, respirátory, ochranné brýle a další pomůcky,“ popisuje proces Novák.

Při zajišťování fungování města krizový štáb potřebuje i spolupráci samotných občanů. „Musím říci, že občané Hustopečí jsou skvělí. Je vidět, že sledují hlášení, dbají všech pokynů a Městská policie nemusí zasahovat proti žádným hrubým porušováním nařízení. Občas se vyskytne nějaký prohřešek, který stále ještě řešíme domluvami a občané to napraví. Myslím si, že jsme všichni pochopili, že tady jde o naše zdraví,“ děkuje Novák. 

-nov-, -slam-
Foto: Robert Novák

odebírejte přes RSS