Křížový vrch soutěží o titul Park roku 2021!

15. 9. 2021 · 2 minuty čtení · 7 fotografí · 1 video
Téma Z města

Svaz zakládání a údržby zeleně České republiky více než dvacet let vyhledává a oceňuje nejlepší díla zahradní a krajinářské architektury po celé České republice. V letošním roce je mezi dvanáctkou nominovaných i Křížový vrch v Hustopečích se svým lesoparkem a relaxační zónou. Hlasovat může i široká veřejnost. 


Městské parky v Olomouci, Praze, Prostějově, Zámecká zahrada v Oslavanech u Brna, Plánské nábřeží a mezi nimi i biocentrum na Křížovém kopci v Hustopečích. Dvanáctka zahradních a krajinářských děl v letošním roce bojuje v soutěži Svazu zakládání a údržby zeleně České republiky (dále jen SZÚZ) o titul Park roku 2021. „Cílem soutěže je najít díla, na kterých můžeme ukázat trendy v zahradní a krajinářské tvorbě, ukázat kvalitní projektanty i kvalitní zhotovitele,“ představuje soutěž ředitelka SZÚZ Jana Šimečková.

„Křížový kopec se do soutěže dostal vlastně na podnět SZÚZ, protože už v loňském roce byl nominován v obdobné architektonické soutěži, kde tak trochu vešel v povědomí, takže jsme se rádi přihlásili i letos. Je to opravdu zajímavé a netradiční dílo a oproti dalším nominovaným je vlastně jedinečné,“ neskrývá radost z nominace provozní ředitel zhotovitelské firmy Strommy Company s.r.o. Pavel Bláha, který stavbu osobně dozoroval.

Šestičlenná porota, skládající se z certifikovaných architektů a zahradníků, přijela osobně zhodnotit stav hustopečského lesoparku v úterý 14. září. Hodnotila samotný projekt, kvalitu provedení projektu, následnou péči a udržitelnost. „To znamená, zda má dílo šanci dobře prosperovat do budoucna, jestli odpovídá trendům a standardům, jestli je šetrné k životnímu prostředí. Celkově je to škála sta bodů, které mohou díla získat,“ popisuje systém hodnocení ředitelka svazu Jana Šimečková.

Hustopečské želízko v ohni má několik zajímavých prvků, které mohou u odborné poroty bodovat. „Určitě je to stepní sbírka. Ta obsahuje asi 60 druhů nativních bylin, které bylo velmi obtížné sehnat a jsme rádi, že se to podařilo a že se jim tu daří. Náročné bylo i samotné vytyčení aleje a průzoru ke kapli sv. Rocha, které jsme dělali geodeticky, aby to všechno tvořilo ten navržený kříž. Autorem projektu jsou Veronika Huková a Hana Trtílková z brněnského Ateliéru Fontes,“ vysvětluje Pavel Bláha. 

Kromě hodnocení odborné poroty mohou díla získat i cenu veřejnosti. Hlasovat můžete na webu www.parkroku.cz až do 15. října, a to jednou týdně z každé IP adresy. V rámci jednoho hlasování je možné rozdat tři hvězdičky jednomu nebo více dílům.

„Vyhodnocení soutěže a slavnostní vyhlášení výsledků proběhne 21. října v Pardubicích. Právě tam totiž máme zatím posledního vítěze naší soutěže, takže si jej návštěvníci mohou zároveň i prohlédnout,“ těší se ředitelka SZÚZ Jana Šimečková. -nov- 

Foto: nov, R. Skoumal

odebírejte přes RSS