Láska, barvy, fantazie. Výstava Ladislava Růžičky

3. 9. 2014 · 2 minuty čtení · 5 fotografí
Láska, barvy, fantazie – to je název výstavy, kterou dnes městská knihovna zahajuje nový školní rok. Olejová plátna ve starodávných rámech pochází z dílny Ladislava Růžičky, žáka nedávno zesnulého Aleše Janšty. Židlochovický malíř zavede návštěvníky prostřednictvím olejových pláten do světa svých představ a zážitků.
„Na výstavě jsou k vidění obrazy, které jsem si maloval jen tak pro sebe. Ukazovat jsem je ani neplánoval. V každém je ukrytý nějaký vtip nebo hlubší myšlenka,“ představil svá díla malíř Ladislav Růžička, kterému je velkou inspirací jeho žena, ale také prožité zážitky, přečtené knihy nebo navštívená místa. Někdy k přivolání múzy stačí pouze vhodný rám.
„Rámy mně nosí lidé. Chtějí je třeba vyhodit, já je trochu opravím a snažím se do nich něco namalovat. Už rámy samotné mě inspirují k malbě,“ svěřil se židlochovický malíř.
Výstavu v knihovně domluvil Růžičkovi jeho bývalý učitel z hustopečského učiliště. Další z učitelů ho zase před více než 40 lety přivedl k malbě. Byl to Aleš Janšta.
„Byl jsem v Hustopečích na internátě, učil jsem se na učilišti malířem-natěračem. Tam jsem se přihlásil do malířského kroužku, který vedl pan učitel Janšta. Ukázal mně nějaké nové techniky, pochválil mě, že jsem dobrý kreslíř a už to jelo. Už mě to bavilo a od té doby se malovaní věnují,“ zavzpomínal na své začátky Růžička.
Začínal s napodobováním děl známých francouzských malířů 19. století, potom zkusil přenést na plátno své vlastní nápady. Teď už jsou v městské knihovně k vidění jen originály z posledních deseti let na méně i více rozměrných plátnech. Někdy Ladislav Růžička maluje i na dřevo. Hustopečští už jeho dílo mohli vidět v Hustopečském salónu výtvarného spolku Alfons.
„Měl jsem už jednu výstavu v městské knihovně v Židlochovicích. A v Hustopečském salónu Alfons jsem měl jeden obraz Vzpomínku na Prováns. Visel tam mezi elitou,“ připomněl malíř.
Výstava Láska, barvy, fantazie Ladislava Růžičky bude v městské knihovně k vidění do konce září.
Sledujte reportáž v Hustopečském magazínu č. 273, vychází v pátek 5.9.2014. 
(Text a foto: Jana Rozková) 
[caption id="attachment_14613" align="alignnone" width="463"] Ladislav Růžička vystavuje od 3. do 29. září v městské knihovně. Foto: Jana Rozková.[/caption]
odebírejte přes RSS