Laťka z Hustopečí přinesla osobní i světové rokordy. Hustopečské skákání 2022 mělo špičkovou úroveň.

7. 2. 2022 · 8 minut čtení · 20 fotografí
Téma Sport

Po pátečních příjezdech sportovců a jejich tréninku s dětmi z atletického oddílu se organizační tým Hustopečského skákání 2022 plně soustředil na sobotní závody, se kterými byla stále ještě spojená covidová omezení. Sportovci i diváci však ukázali velkou disciplínu a hala se tak mohla postupně plnit skvělou atmosférou a ještě lepšími výkony.

Hustopečské skákání 2022 zahájily dorostenky a juniorky

Do prvního závodu sobotního programu se na rozběžiště vedle sebe postavilo 11 dorostenek a 6 juniorek. Hustopeče v nejmladší kategorii sázely na domácí favoritku Karin Krejčiříkovou, která startovala za TJ Lokomotiva Břeclav. Úvodní výšky byly nastaveny na 135 cm a všechny závodnice ji hravě překonaly. 

Hustopečská Karin opustila závod na 140 cm. Na 150 cm nastoupily první juniorky a dorostenky se začaly trápit. Renata Láníková z TJ Spartak Třebíč a Eliška Zimmermannová z AK Sokol Nehvizdy svedly souboj o prvenství na 170cm. Žádná z nich však tuto výšku nepřekonala a nejcennější kov si tak odváží Eliška Zimmermannová, která si vyskočila na 165 cm, stříbrná Renata Láníková z TJ Spartak Třebíč si zapisuje 165 cm třetím pokusem a bronz míří do TJ Lokomotivy Břeclav za 155 cm Nikoly Seďové.

Mezi juniorkami jsme neměli žádnou závodnici z okresu, svým výkonem však diváky zaujaly tři reprezentantky z Velké Británie. Většina juniorek vypadla na výšce 165 cm, ale souboj o první místa se svedl na 170 cm. Tu překonaly pouze Halle Ferguson a Evelyne Fonteyne, pro kterou však tato výška byla poslední a bere tak stříbro. Halle Ferguson si poslední výšku nechala nastavit na 176 cm, což je o 1 cm výš, než její osobní výkon. Ten však nepřekonala, proto si zlato odváží skokem ve výšce 173 cm. Bronz zůstavá v Česku, míří do AK Olomouc díky skoku Aleny Levkové ve výšce 165 cm.

79678
1. místo: Eliška Zimmermannová (165 cm)
2. místo: Renata Láníková (165 cm)
3. místo: Nikola Seďová (155 cm)

79679
1. místo: Halle Ferguson (173 cm)
2. místo: Evelyn Fonteyne (170 cm)
3. místo: Alena Levková (165 cm)

Dorostenecké medaile zůstávají v Česku, juniorské jedou za hranice

Mezi dorostenci se do finále dostali závodníci z Brna, Kolína a Znojma. Svými jistými výkony nejvíce zaujal Matyáš Čudlý z TJ Sokol Kolín-atletika, který od 172 do 202 cm skákal bez jediného zaváhání. Osudnou se mu stala výška 205 cm, kterou už nezdolal. I tak ale bere zasloužené zlato. Nechal za sebou Damiána Süsenbekaz TJ Znojmo s 187 cm a Jiřího Sedláčka z TJ Univerzita Brno s 177 cm.

Junioři skákali ještě o něco výše. Luke Ball z Velké Británie skočil zlatých 205 cm a další výšku si nastavil na 207. Ta už ale byla nad jeho síly. Jeho krajan Kresten Calvert nastoupil do bojů až na 187 cm a pouhé tři skoky mu stačily na stříbrnou medaili, když napoprvé zdolal 192 i 197 cm. Také bronzová medaile míří do zahraničí, odváží si ji výkonem 197 cm Maďar Alex Gábossy.

79680
1. místo: Matyáš Čudlý (202 cm)
2. místo: Damian Süsenbeck (187 cm)
3. místo: Jiří Sedláček (177 cm)

79681
1. místo: Luke Ball (205 cm)
2. místo: Kresten Calvert (197 cm)
3. místo: Alex Gábossy (197 cm)

Ženám B kralovala Denisa Pešová

Jedenáctka atletek ze tří států nastoupila do závodů kategorie Ženy B krátce po jedné hodině. Úvodní výška 150 cm posloužila závodnicím spíše k rozehřátí a všechny si s ní hravě poradily. Pro pět závodnic se stala osudovou výška 170 cm. 

Do dalších kol nastupovaly mezi šesticí atletek jen dvě Češky - Natálie Olivová z TJ Sokol Kolín-atletika a Denisa Pešová z Univerzitního sportovního klubu Praha. Ony a zbytek závodnic měly problémy i s dalšími výškami a přes 175 se kromě Pešové dostaly jen dvě Britky, Hannah Moat a Bernice Coulson.

Přes 178 se nedostala žádná z nich, proto se o první místo musely poprat na výšce 176 cm Hannah Moat a Denisa Pešová. Sportovní hala se otřásala v základech, když fanoušci hnali Denisu k vítězství, a to se nakonec povedlo. Laťka se při jejím vítězném pokusu sice zachvěla, ale zůstala na stojanu, což Pešové stačilo k tomu, aby brala zlato. Stříbro a bronz míří do Velké Británie.

79682
1. místo: Denisa Pešová (176 cm)
2. místo: Hannah Moat (175 cm)
3. místo: Bernice Coulson (175 cm)

Muži B: Lukáš Beer potvrdil formu a bere zlato

Tradičně nejširší startovní pole nabídla kategorie Muži B. Na rozběžiště se postavilo 24 skokanů ze sedmi států od Slovenska po Mexico. Podle osobních rekordů měl největší šanci na vítězství Slovák Lukáš Beer, ale už po prvních pokusech bylo jasné, že konkurence bude veliká.

Výrazněji začala startovní listina řídnout až na 210 a 215 cm. Z domácích závodníků neprošel nikdo, vypadli i Lionel Strasser z Rakouska nebo Rory Dwoyer z Velké Británie. Skvěle si naopak vedl favorizovaný Lukáš Beer ze Slovenska, který nakonec bojoval o prvenství s britským duem Joel Khan a Lewis McGuire.

Lukáš skočil 218 prvním pokusem, Joel druhým. Pro Lewise byla tato výška poslední a tak si na stupně vítězů přišel pro bronzovou medaili.Poslední nastavenou výšku 221 cm nepřekonal ani Beer, ani Khan, proto rozhodly poslední platné skoky na 218 centimetrech, které poslaly zlato na Slovensko a stříbro do Velké Británie.

79684
1. místo: Lukáš Beer (218 cm)
2. místo: Joel Khan (218 cm)
3. místo: Lewis McGuire (215 cm)

Emily Borthwick věnovala zlato zemřelému bratrovi

Krátce po 17. hodině se plocha městské haly změnila v hvězdné pódium, na kterém byli představeni ambasadoři letošních závodů a čestní hosté. Nechyběli mezi nimi bývalí výškaři a současní trenéři Inge Babaková, Jaroslav Bába či Zuzana Hlavoňová a za atletický svaz Tomáš a Jan Janků. Všechny přítomné pozdravila starostka města Hustopeče Hana Potměšilová, která poděkovala organizátorům, že se po loňské pauze mohl tento atletický svátek opět uskutečnit. Na závěr ceremoniálu nemohla chybět česká hymna v podání mladého zpěváka Základní umělecké školy v Hustopečích Miroslava Brúčka.

Poté už rozběžiště opanoval maskot Hustopečského skákání, žabák Kwak, který do haly přivolal jedenáctku světových závodnic. Největší potlesk diváků si při nástupu vysloužila česká reprezentantka Michaela Hrubá, světová rekordmanka Yaroslawa Mahuchikh z Ukrajiny a Emily Borthwick z Velké Británie, která v Hustopečích startuje pravidelně už pět let a místní ji dobře znají. Ta navíc skákala pro svého zesnulého bratra Connora, který nedávno zemřel při tragické nehodě.

Po nastavení úvodní výšky 176 cm převzali vládu nad halou sami diváci, kteří každou skokanku potleskem hnali výš a výš. A dařilo se, i když všem mírně zatrnulo, když čtyři závodnice skákaly třetím pokusem přes 185 cm, nepřeskočila pouze americká závodnice Tynita Butts-Townsend. 

Jaroslava Mahucikh si poslední pokus z 185 cm nechala na výšku 189 cm, a vyplatilo se. Hala mohutně zahřměla, když se po vysokém skoku laťka ani nezachvěla. Soutěž však opustily nejen česká Michaela Hrubá, ale i Laura Zailor z Velké Británie, Yulia Chumachenko i Kateryna Tabashnyk z Ukrajiny, a Jennifer Rodriuez z Kolumbie, která však skokem 185 cm vytvořila nový halový národní rekord.

Pouhých 5 závodnic tak nastoupilo na výšku 192 cm, z nichž na první pokus skočila pouze Yaroslava Mahuchikh, v dalších pokusech následována zbylou čtveřicí. Osobním rekordem jako první překonala laťku ve výšce 195 cm Emily Borthwick, následována Marijí Vuković v pokuse druhém, která tím vytvořila nový halový národní rekord Černé Hory. Pro Yaroslavu Mahuchikh, Irynu Geraschenko i Safiru Sadullaevu byl tato výška nedosažitelná.

Na dvě překvapivé finalistky čekala výška 198 cm, ale ta už byla pro obě nedosažitelná. Zlato tedy míří díky lepšímu skóre do Velké Británie, stříbro do Černé Hory a bronz na Ukrajinu díky Yaroslavě Mahuchikh.

79685
1. místo: Emily Borthwick (195 cm)
2. místo: Marija Vuković (195 cm)
3. místo: Yaroslava Mahuchikh (192 cm)

Korejský Sanghyeok Woo třikrát zvedl korejský národní rekord

Hlavní mužský závod začal slavnostním nástupem krátce po půl osmé večer. Čtrnáctka závodníků v doprovodu dětí z hustopečského atletického oddílu naklusala před diváky a po představení a přivítání vhodili, stejně jako ženy, do publika trička letošního Skákání. 

Už při úvodní výšce vytvořili diváci v hale neuvěřitelnou atmosféru. Jediným zaváháním byl třetí pokus paralympionika Rodericka Townsenda z USA, který ale s přehledem proměnil a mohl tak s ostatními pokračovat dál. Podobně se na 211 centimetrech potrápili Edgar Rivera z Mexika a Fabian Delryd ze Švédska, ale třetími pokusy mohli i oni bojovat o další výsledky.

Na 216 centimetrech nastoupil zbytek startovní listiny a Američan Roderick Townsend se pokoušel o překonání světového paralympijského rekordu. Laťku však nepřeskočil ani on, ani Tihomír Ivanov z Bulharska. Na 220 centimetrech se se závodem rozloučil švédský Fabian Delryd, na 224 centimetrech ho následovali Andrijus Glebauskas z Litvy a miláček hustopečského publika Edgar Rivera z Mexika.

Skvělé výkony však na této výšce předvedli oba čeští zástupci, Marek Bahník a Jan Štefela, kteří přeskočili s velkou rezervou na první pokus. Stejně si vedl americký „obojživelník“ a největší favorit letošního ročníku Ju Vaughn Harrison z USA. Od 230 cm se skákalo bez Fernanda Ferreiry z Brazílie, bez českých zástupců a málem i bez laťky, kterou český Jan Štefela po neúspěšném třetím pokuse na 228 cm chtěl vzteky rozlomit vejpůl.

Korejský národní rekord nejdříve na výšce 228 cm, posléze na 232 cm překonal Sanghyeok Woo. Favorizovaný Ilya Ivanyuk na 232 cm vypadl. Po sérii různě odložených skoků se před desátou hodinou pokračovalo na 234 centimetrech, kde nastoupili nový korejský rekordman Woo, Andriy Protsenko z Ukrajiny, Luis Enrique Zayas z Kuby a Ju Vaughn Harrison z USA, který všechny dosavadní skoky zvládal prvními pokusy.

Přes 234 cm už však přeskočil pouze Woo a sám chtěl pokračvat dál, laťku si nechal zvednout o další dva centimetry. I tuto výšku zdolal třetím pokusem a potřetí tak vylepšil nejen korejský národní rekord, ale i svůj osobní, a to dokonce o celých 13 centimetrů! V hale propuklo peklo a přestože měl vítězný závodník ještě dost sil, dál již nepokračoval.

79686
1. místo: Sanghyeok Woo (236 cm)
2. místo: Ju Vaughn Harrison (232 cm)
3. místo: Luis Enrique Zayas (230 cm)

Celý sobotní program tak byl zakončen pověstnou třešničkou na dortu. "Bylo to dnes neuvěřitelné. Ve všech kategoriích se Hustopeče dostaly nějakým výkonem do svtových tabulek a Woo tomu nasadil korunu. Výborná byla Emily Bortwvick, která předvedla strhující podívanou a sama asi ještě nevěří, že zvládla takovou výšku. Chci poděkovat divákům za podporu závodníků i za poslušnost co se týká bezpečnostních opatření. Organizátorům děkuji, že se se vším tak porvali a že se i letošní stále ještě covidový ročník mohl uskutečnist, uzavřel ředitel závdu Zbyněk Háder.

Kompletní výsledky celého dne najdete zde.

-nov-, -slam-
Foto: Jiří Fiala, Richard Skoumal

 

odebírejte přes RSS