Legendy českého sportu v Hustopečích, pamětní medaile pro Jana Smolíka

13. 5. 2024 · 2 minuty čtení · 11 fotografí · 1 video
Téma Sport
Jan Smolík, nejmladší vítěz legendárního Závodu míru, převzal v Hustopečích pamětní medaili za zásluhy v oblasti sportu. Během slavnostního galavečera ji převzal z rukou starostky města a zástupců České nadace sportovní reprezentace (ČNSR), která akci uspořádala. 


Slavnostní akce se konala na počest 60. výročí od Smolíkova vítězství, na které si on sám velmi dobře pamatuje. Byl jedním ze šesti československých cyklistů, kteří si na zlato z největšího amatérského podniku své doby sáhli. „Vzpomínám na to rád, vyhrál jsem tři etapy, z toho jednu časovku. Závod míru míval až čtrnáct etap a celkem obnášel asi tři tisíce kilometrů. Byla to opravdu velká událost a dobře si pamatuji, že v tom roce 1964 se končilo v Praze a už od Českých Budějovic stáli podél trasy fanoušci a mávali,“ vzpomíná úspěšný cyklista, který kromě závodu míru vyhrál závod Praha - Karlovy Vary - Praha v roce 1963, mistrovství ČSSR v silničním závodě jednotlivců v roce 1965, Velkou cenu L'Humanité v roce 1966 nebo Tour Bohemia v roce 1971. 

Česká nadace sportovní reprezentace se pravidelně schází se sportovními legendami i začínajícími hvězdami. V Hustopečích, kde přesně před 61 lety startovala jedna z etap Závodu míru, došlo kromě samotného předávání cen i na besedy s veřejností i žáky místních škol. „Na besedu za dětmi přišli třeba cyklista Ján Svorada, volejbalistka Eva Celbová, tenistka Adriana Gerši, zápasník Marek Švec nebo třeba plochodrážní jezdec Jiří Štancl. Bylo to velmi příjemné, žáci kladli velmi zajímavé otázky a myslím si, že pro obě strany to bylo velmi přínosné. Co se ale opět potvrdilo, je to, že pro dnešní mladé lidi začíná sportovní historie prakticky až někdy od Nagana, co bylo před tím jako by nebylo,“ usmíval se organizátor akce a člen správní rady ČNSR Karel Kaňka. 

Přestože jména reprezentantů, kteří se v Hustopečích setkali, již dnešní generaci nejsou příliš známá, oni sami zůstali dobrými kamarády a jejich zásluhy již z historie nikdo nevymaže. „Víte, je to příjemné se setkat, protože se sjíždíme z celého Česka a Slovenska a ubývá nás. Z toho vítězného roku 1964 jsme tu poslední tři,“ posteskl si medailista. -nov-

odebírejte přes RSS