Letní sezónu zahájí Hustopečský slunovrat s vínem a noční otevřené sklepy

15. 5. 2018 · 2 minuty čtení · 3 fotografie

Příchod letního slunovratu je vždy očekáván s nedočkavostí. Síla slunce vrcholí a začíná období léta. Jedna z nejkratších nocí si po staletí zachovává nádech magie a kouzel a patří k ní ohně, které podle tradic dodávají slunci sílu. V Hustopečích se tento svátek slaví od loňského roku s vínem a tvoří pomyslnou bránu k letní sezóně otevřených sklepů.
Hustopečský slunovrat s vínem nabídne návštěvníkům skvělá vína u více než desítky vinařů v obou vinařských uličkách – Vinařská a Na Hradbách. Těšit se můžete na mladá i archívní vína, příležitost k degustaci bude do půlnoci i déle.
Vinaři z obou ulic se také zapojí do tradičních rituálů slunovratu a vzájemně poměří své síly. Návštěvníkům bude názorně předvedeno, jakou sílou musí oplývat vinař, abychom si výsledkem jeho práce mohli zpříjemnit nejeden večer. Vítězná ulička se pak bude následující rok pyšnit trofejí Slunovratu. Na závěr svého přátelského klání vhodí zástupci obou vinařských uliček do rituálního ohně přinesené věnce, které zajistí dobrou úrodu. Ohně navíc budou hořet v obou uličkách a můžete je využít k opečení špekáčku.
Připravena bude i zábavná hra pro hodné děti a zlobivé dospělé. Magické bytosti vás provedou rituály slunovratu. Čeká na vás věštění, zaříkávání i tanec s lesními vílami. Děti, které se zapojí do soutěží, dostanou špekáček a odměnu zdarma. Dospělí si naopak mohou vylosovat zajímavé odměny od lahví vína po vstupenku na Světový duel vín. 

Celá akce začne v pátek 22. června v 17.00 hodin v ulicích Vinařská a Na Hradbách. Vstupné je 200 Kč a v ceně je sklenička s prvním vzorkem svatojánského vína, leporelo s mapou, jeden degustační vzorek v každém z otevřených sklepů a špekáček. 

28013 35846 35847

Poslední červnový víkend je určený pro milovníky skvělého vína
V sobotu 23. června startuje už 13. ročník cyklistického putování Krajem André. Na účastníky čeká devítka obcí Mikroregionu Hustopečsko, krásy jižní Moravy a pohostinnost místních.
Hustopeče, Starovičky, Velké Pavlovice, Vrbice, Kobylí, Bořetice, Němčičky, Horní Bojanovice a Kurdějov jsou zastávky na trase, která má délku celkem 40 kilometrů a vede přes mírné rovinky i strmé kopce. Můžete si zvolit libovolnou délku trasy. Obce nabízí doprovodný program zaměřený na vinařství. 
Expedice Krajem André začíná od 9.00 do 12.00  hodin v areálu autokempu Formanka v Hustopečích.

Odpolední program v autokempu Formanka patří folklórním souborům i cimbálové muzice. Ve 14.00 hodin vypukne Letní notování. Představí se například Hanýsek Šakvice, Krajcárek Hustopeče, Dúbravěnka Dubňany aj. Občerstvení zajištěno.  

Od soboty 23. června máte navíc možnost navštívit Otevřené sklepy místních vinařů. Každý den až do začátku září budou mít od 18.00 do 21.00 hodin otevřeny minimálně dva hustopečské sklepy. Užijte si léto se skleničkou vína v ruce. Podrobnosti zjistíte v Turistickém informačním centru nebo na plakátech.

-ves-

 

odebírejte přes RSS