Májové notování: Šmukař, krojovaní, cimbál i dechovka

25. 5. 2015 · 2 minuty čtení · 9 fotografí
Cimbálová muzika, veselé juchání a dospělí i děti v pestrobarevných krojích. V neděli 24. května 2015 se na Dukelském náměstí konal druhý ročník festivalu Májové notování. Tříhodinovým programem provázel moderátor Jožka Šmukař.
Májové notování nahradilo před dvěma lety tradiční Setkání při dechovce. A kromě vystoupení na pódiu letos nabídlo i řemeslné stánky místních výrobců nebo kolotoč pro děti.
„Vloni byl první ročník akce, který se konal na Herbenově ulici před společenským domem. Letos jsme festival zkusili přesunout na Dukelské náměstí, zdá se nám přístupnější pro lidi a je tady celkově hezčí prostředí,“ vysvětlila změnu Martina Ondrová z Marketingu a kultury města Hustopeče.
Oproti dřívějšímu Setkání při dechovce se Májové notování rozšířilo o folklórní část. Před zhruba sto padesáti diváky tak včera vystoupily děti z Mateřské školy U Rybiček, Folklórní kroužek Krajcárek, Hustopečská chasa a slovenský soubor Závodzan.
„Velice oceňuji, že se Hustopečská chasa může představit na domácí akci ryze krojového typu. Jsme rádi,“ ocenil Jan Blažek z Hustopečské chasy. Domácí krojovaní vystoupili s tanci Hanáckého Slovácka, a to jak dospělí, tak ti nejmenší tanečníci z FS Krajcárek, kteří pásmo nacvičovali několik měsíců.
„Neustále přibíráme nové členy, pořád se rozrůstáme,“ informovala vedoucí Folklórního kroužku Krajcárek Sabina Novotná.
„Jsem rád, že už to mám zase sebou. Doufám, že i další vystoupení dopadnou dobře,“ oddechl si po vystoupení jeden z malých tanečníků Nikodém Kamenský. Společně s Viktorií Kunčarovou a Denisou Dudovou se shodli, že kroužek Krajcárek je baví, nejvíc verbuňk.
Slovenský folklór pak představili tanečníci a tanečnice ze souboru Závodzan. Divákům předvedli takzvané tance šikovnosti.
„V roce 2010 jsme dali soubor znovu do kupy. Nyní nás je asi sedmdesát členů. Myslím si, že folklór má u nás zkrátka hluboké kořeny,“ představil soubor Závodzan jeho vedoucí Alois Krajčir.
Příjemné odpoledne završila svým vystoupením Cimbálová muzika Eliška a Dechová hudba Bojané.
FOTOGALERIE na www.rajce.net. 
Sledujte reportáž v Hustopečském magazínu č. 309, vychází v pátek 29.5.2015. 
(Text a foto: Jana Rozková)
odebírejte přes RSS