Májový košt vín lákal na 675 vzorků

9. 5. 2018 · 1 minuta čtení · 9 fotografí · 1 video
Téma Víno

Tradiční Májová výstava vín, kterou pořádá místní český zahrádkářský svaz, letos dovršila 55. ročník. Vinařská událost připadla na sobotu 5. května a pomyslně otevřela letní sezónu vinařských akcí v Hustopečích. „Máme opět připravenu sestavu dobrých vín. Letos je jich téměř 700,“ uvedl tajemník organizace Jiří Teplý.
Na degustaci čekaly klasické odrůdy, jako jsou Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Veltlín zelený a Neuburg, ale i méně obvyklé. „Od vinaře z Popic je tu odrůda Váh, která byla vyšlechtěna na Slovensku. Máme tu i méně známý Alibernet,“ doplnil předseda organizace Radek Tomeš.Degustační komise vybrala tento tok pět šampionů výstavy. „Až na Jiřího Dostála z Nikolčic, který vyhrál cenu se svým Veltlínským zeleným, ovládli šampiony hustopečští vinaři. Nejlepší kolekci a šampiona v červených vínech získalo vinařství Jurák a syn. Libor Klein vyhrál s Ryzlinkem vlašským a nejlepší Frankovku nabídlo vinařství Fridrich,“ vyjmenovala nejlépe oceněná vína předsedkyně výstavního výboru Petra Otřísalová.
Návštěvníci i pořadatelé mají za sebou desítky Májových výstav. Jak se během let proměnily? „Bývalo mnohem méně vinařů i vína byla z nejbližšího okolí. Dnes máme pestřejší nabídku,“ řekl Teplý. „Změnily se prostory, mám pocit, že výstavy bývaly pospolitější a volnomyšlenkářské, ale víno stále chutná,“ uvedl Stanislav Daněk, který byl na posledních 50 výstavách.
Příjemné zážitky s vínem umocňovala cimbálová muzika Majerán.

-ves-

 

odebírejte přes RSS