Malí rybáři našli útočiště ve Starovicích

14. 9. 2020 · 2 minuty čtení · 16 fotografí · 1 video
Téma Sport

V sobotu 12. září jsme s kamerou zavítali na Dětské rybářské závody. Tradiční akce místní rybářské organizace měla několik podstatných změn. Oproti jiným rokům byl letos jiný nejen termín akce, ale i místo.


Hustopečský rybník se dlouhodobě potýká s klesající hladinou vody a protože řešení je stále v nedohlednu, uspořádala si místní organizace rybářů své tradiční Dětské závody v sousedních Starovicích. „Závody jsme měli naplánované už na jaře, ale situace s koronavirem nám to tehdy nedovolila, tak jsme je přesunuli na podzim. Starovický rybník stejně patří pod Hustopeče, takže to takový problém nebyl. Vyšlo nám i počasí, dostali jsme dotaci od města Hustopeče, takže všechno klaplo a mohli jsme podpořit naši mládež v rybolovu,“ chválil si vydařenou akci jednatel Moravské rybářské organizace Hustopeče Miroslav Dohnálek.

Břehy rybníka, který je svou rozlohou menší než ten v Hustopečích, byly posety skupinkami malých i velkých rybářů. „Rybník je určitě menší, ale břehy jsme vysekli, udělali jsme místa, aby se všichni vešli. a když někdo chce, může si cestičku vyšlápnout. Máme tu převážně děti do 15 let, ale mimo soutěž mohou chytat i rodiče, aby tu jen tak nestáli. Odměny však získají pouze děti. Máme tu hodnotné ceny pro první místa, ale nějakou drobnost a občerstvení si odnese každý,“ usmívá se Dohnálek.

Děti i rodiče se také mohli na vlastní oči podívat na to, jak se chytá závodně. Své umění ukázal závodní tým, který reprezentuje Hustopeče v druhé lize. „Je to tým, který chytá plavanou, což spočívá v tom, že chytají na splávek. Používají převážně dlouhý prut, kdy na závěrečné zdolávání ryby se používá guma a prut se odděluje, což je nejpřesnější chytání ryb. Dá se použít i prut s navijákem, ale vždycky u toho musí být ten splávek,“ popisuje sportovní rybaření profesionální rybář Roman Foret, který sám objíždí světové soutěže a získal několik prestižních ocenění.

Kvůli koronaviru byly veškeré soutěže závodních rybářů v Čechách a na Moravě letos zrušeny a tak se tým rád ukázal i v rámci nesoutěžní akce. „Chytají se pouze některé pohárové závody, kterých se také účastníme. Máme mezi sebou i krajského přeborníka severní Moravy,“ chválí svůj tým Foret.

Našim divákům se na závodech představil i nový předseda Moravské rybářské organizace Hustopeče Roman Smutný, který pozval všechny zájemce na rybářský kroužek. „Začne už šestého října v 15 hodin v Městské knihovně v Hustopečích a je určen pro děti od sedmi a osmi let.“ -nov- 

odebírejte přes RSS