Malí tovaryši poznávali na táboře řemesla

17. 8. 2022 · 2 minuty čtení · 7 fotografí · 1 video
Téma Sport
Bednář, řezník, mlynář nebo třeba švec. Na Pavučině jsme tento týden v rámci naší pravidelné táborové inspekce navštívili malé tovaryše.


Kolik řemesel znáš – tolikrát jsi člověkem! O tom se přesvědčuje tento týden téměř třicítka dětí na Centru volného času Pavučina, kde probíhá jeden z posledních „pavučinových“ táborů vůbec. Příměšták nese příhodný název „Řemeslo má zlaté dno“ a děti na něm zaměstnávají především svoje šikovné ručičky.

Tábor volně navazuje na ten loňský. „Téma řemesla je natolik široké, že jsem se rozhodla, že i kdybych se jím zabývala dalších deset let, tak mám pořád z čeho čerpat, takže třeba se zadaří a další rok si zase z nějaká řemesla vyzkoušíme,“ směje se vedoucí tábora Ingrid Florusová.

Hlavní náplní tábora je tvůrčí činnost. Děti se zabývají hlavně keramikou, ale řemeslné předměty vyrábí i z jiných surovin. Každý den se věnují jinému řemeslu. Pondělí patřilo mlynáři, v úterý se aktivity točily hlavně kolem dřeva, kdy byl den zasvěcen bednáři. „Děti vždycky ráno přijdou a podle toho, co leží na stole, jako nějaká typická záležitost pro to dané řemeslo, mají poznat, co je ten den čeká, zítra je čeká řezník, pak nás čeká tesař a nakonec švec,“ prozrazuje vedoucí.

Dopolední hodiny děti tráví v keramické dílně a odpoledne se přesouvají ven. V průběhu celého dne přijdou do styku hned s několika činnostmi, které k danému řemeslu neodmyslitelně patří. „Včera dopoledne jsme si na malém domácím mlýnku namleli mouku, rozlišovali mouku hrubou, hladkou a polohrubou, vyráběli mlýn a na odpoledních stanovištích jsme včera otestovali naši novou pec a upekli si pizzu,“ mapuje táborový den Florusová.

Příměstský tábor probíhá od pondělí do pátku od osmé hodiny ranní do čtyř hodin odpoledne. Dětem se tak pomalu blíží konec, ale může je těšit myšlenka, že neodejdou s prázdnou. Kromě povedených výrobků si odnesou také tovaryšskou knížku, která jim tábor bude ještě dlouho připomínat. „V této knížce mají erby, které každý den získávají za to dané řemeslo,“ objasňuje vedoucí tábora.

Táborový maraton na Pavučině se chýlí ke konci, ale už v září je vystřídají aktivity spojené se začátkem školního roku. Nemůže se tedy stát, že by centrum volného času bylo, byť jen na malou chvíli, bez dětí. -slam-

odebírejte přes RSS