Mandlobraní ukázalo, že to jde...

23. 8. 2021 · 3 minuty čtení · 39 fotografí
Téma Kultura

Ten plán byl celkem jednoduchý - vynahradit si dva zrušené ročníky Slavností mandloní v době, která se zdá být pro návštěvníky i pořadatele bezpečnou. Místním nabídnout originální foodfestivalový program na náměstí, a přespolním zase krásu mandloňových sadů, i když bez typických běloskvoucích kvítků. Zato ovšem s možností vlastníma rukama si natrhat a ochutnat hustopečské mandle. 

Obecně se dá říci, že pořádat v dnešní době jakoukoliv kulturní akci je tak trochu velká neznámá. Nebo spíš hodně velká neznámá. Epidemiologická i ekonomická situace je nestabilní. Návštěvníkům komplikuje kulturní vyžití povinné očkování či testy, a pořadatelům zase jejich kontrola. Pokyny jsou nejednoznačné, lidé se bojí a raději zůstávají doma, než aby riskovali pokuty či zdraví.

Proto si velmi vážíme každého, kdo k nám v sobotu 21. srpna přijel. Na první pohled by se mohlo zdát, že návštěvníků nebylo moc - náměstím prošlo okolo 2 500 lidí a další stovky mířily do sadů či vinařských ulic. Z března jsme zvyklí na jiná čísla, pravda. Na druhou stranu komorní atmosféra dala vyniknout jedinečným zážitkům, vyhnuli jsme se dopravním zácpám i frontám u pokladen, všude vládla pohoda.

Podařilo se nám sehnat nádherné zboží do řemeslného jarmarku, rodiny s dětmi si hrály v parku u kostela nebo tvořily s mandlovými vílami. Kapely Ukulele orchestra jako Brno, Z horní dolní a dál na jih, La Bande a Buty rozproudily diváky k tanci pod pódiem. Popíjelo se a hlavně jedlo.

Velkou poklonu skládáme týmům restaurací, které k nám přijely a po celý den vařily mandlová menu. Šly do toho rizika a přestože se sami potýkají s personálními či ekonomickými potížemi, popustily uzdu kreativitě a my jsme tak mohli ochutnat pokrmy z mandlí či s mandlemi. V první řadě to byla místní hustopečská Formanka s vynikajícími krevetami a kachnou, dále vegetariánská Bájomlska se svými quesadillas, restaurant Tukan z Brna s mandlovými hotdogy a borci z U Dřeváka z Brna a jejich monster hamburgery. Vše jsme ochutnaly a vše bylo vynikající! 

Ani v sadech se nezahálelo. Připravily jsme nový dřevěný fotorám, u kterého se návštěvníci nadšeně fotili. Obrovský úspěch sklidila soutěž v rozbíjení mandlí, která se zvrhla v loupání mandlí. Každý zde mohl ochutnat mandlové pivo i mandlovici, mandlové jednohubky a nasbírat si vlastní mandle. 

Velkou motivací pro nás byla nejušlechtilejší část programu - prodej brýlí s originálními handmade přáníčky klientů sociálně terapeutických dílen Radost, které od roku 2019 sídlí v CVČ Pavučina. Vyrobili je pro nás už na Slavnosti mandloní v roce 2020, které musely být zrušeny. Výtěžek z prodeje brýlí poputuje právě jim - potřebují totiž větší prostory a plánují v Hustopečích postavit chráněné bydlení. Všechny brýle se sice neprodaly, ale my určitě vymyslíme, jak a kde vám je ještě nabídneme... 

Během příprav jsme několikrát musely samy sobě i ostatním zodpovědět otázku: Proč to vlastně děláte? A odpověď na ni byla překvapivě jednoduchá. Protože chceme vrátit do Hustopečí život. Nejen jednou megalomanskou akcí, ale pokaždé, když připravujeme promítání v Kině, když vás zveme na divadla a koncerty, když už teď připravujeme Burčákové slavnosti.

Vidíme v Hustopečích prázdné sály, prázdné sklepy, prázdné restaurace. A možná si někteří právě na Mandlobraní uvědomili, že je to vlastně fajn, když si v dnešní nejisté době můžeme ve svém městě stále ještě dopřát ten kousek radosti a setkat se u dobrého jídla, u dobré muziky, nad sklenkou vína. Protože i když to zní jako klišé - v první řadě jsou akce Marketingu a kultury města Hustopeče určeny obyvatelům Hustopečí. 

Máme opravdu velkou radost z toho, že jsme na Mandlobraní potkávaly spoustu známých tváří. Že to byli právě místní, kteří to při koncertech rozjeli pod pódiem a zakončili ve sklepích.

Děkujeme vám, že jste s námi oslavili konec letních prázdnin a těšíme se na další setkávání - ať už na těch "našich" menších, či na těch velkých.  

MaKové panenky
z Marketingu a kultury města Hustopeče

Pozn.: Reportáže z celého víkendu najdete v průběhu pondělí a úterý na Youtube kanále Hustopečské televize nebo v pátek 27. srpna v Hustopečském magazínu.

odebírejte přes RSS