Manželé Vackovi vyprávěli o svých osudových cestách

9. 11. 2018 · 2 minuty čtení · 5 fotografí · 1 video

Osudy Moniky a Jirky Vackových se spojily v roce 2008, kdy se tito dva nadšení cestovatelé potkali na cestě po Madagaskaru. Nyní mají na kontě řadu společných cest, několik knih, mnoho besed, dvě děti a smělé plány na další expedice. Do Městské knihovny Hustopeče přijeli povídat o Madagaskaru, který je natolik nadchl, že jej navštívili už dvakrát. „Ostrov je naprosto unikátní. V období druhohor se oddělil od pevninské Afriky a díky tomu se flóra a fauna vyvíjela natolik izolovaně, že přes 80 procent všech druhů je endemických. Zároveň bylo toto území osídleno jako jedno z posledních a jeho obyvatelstvo má fascinující přesvědčení a zvyky. Lidé jsou šťastní, přestože je to jedna z nejchudších zemí světa,“ vyjmenoval hlavní přednosti Vacek.


Na tomto čtvrtém největším ostrově světa je stále co objevovat a manželé Vackovi mají v plánu se sem vrátit i se svými dvěma dětmi. Před jejich příchodem na svět si mysleli, že budou muset svoje cestovatelské vášně omezit, ale opak je pravdou. Zvládají to bez větších komplikací, ale přináší to s sebou mnohem více starostí. „Už nemáte zodpovědnost pouze za sebe, ale i za ty dva malé tvory. Náročné je to i v tom, že děti se celý den vezou a my šlapeme. Večer bychom si proto rádi odpočinuli, ale oni jsou plní energie,“ prozradila hlavní nevýhody Vacková.
Manželům Vackovým se nejvíc osvědčilo kombinovat místní dopravu a jízdu na kole. Nevedou si statistiku, kolik zemí navštívili, ale procestovali všech šest kontinentů. Jejich největší a nejdelší cesta vedla přes státy Jižní Ameriky a vrátili se z ní jako manželé. „V půlce cesty jsem Moniku požádal o ruku,“ řekl Vacek. „Bohužel to udělal právě v půlce cesty. Měli jsme za sebou jenom čtyři měsíce a domů se mi nechtělo. To jsem ještě netušila, že svatba už je naplánovaná v Buenos Aires,“ pokračovala Vacková. „Všichni přátelé se tedy mysleli, že už máme za sebou i svatební cestu, ale ihned jsme je vyvedli z míry. Po 253 dnech a 14 254 km jsme přiletěli domů a za šest týdnů už jsme opět byli v sedlech našich kol v Sapporu a přes celé Japonsko jsme jeli do Soulu,“ dopověděl celý příběh Vacek.
Své výlety nejčastěji směřují manželé Vackovi na zimní měsíce, protože rádi utíkají do tepla. A kam pojedou příště? „Pozítří už budeme odbavení a v Sydney startujeme naši další cestu,“ prozradil Vacek.

-ves-

odebírejte přes RSS