Marka Svobodu ocenil Český olympijský výbor

23. 4. 2019 · 3 minuty čtení · 3 fotografie · 1 video
Téma Sport

Hustopeče mají řadu úspěšných sportovců, přesto se nestává moc často, aby jejich výkony byly oceněny i na celostátní úrovni, nebo se dokonce dostaly do hledáčku zahraničních medií. Marku Svobodovi se to podařilo. Český klub fair play při Českém olympijském výboru mu udělil cenu fair play za rok 2018. Diplom získal za rytířský čin v cíli legendárního triatlonového závodu Ironman na Havaji. Za tento nevšední skutek mu byla už v lednu 2019 udělena sportovní komisí města Hustopeče zvláštní cena Fair play, později byl oceněn i na okresní úrovni. Český klub fair play aktivně vyhledává a vyznamenává činy odpovídající duchu čestného sportovního zápolení, zároveň je jeho úsilí nasměrováno na propagaci čestného sportovního soutěžení pod heslem „vítězit ano, ale ne za každou cenu.“


Jedním z principů férového závodění je podat po zápase ruku soupeři. Marek Svoboda však šel mnohem dál. Pár stovek metrů před cílovou páskou před sebou spatřil vrávorající ženu. Ostatní závodníci ji po desítkách míjeli, jen on jí nabídl pomoc a dotlačil ji do cíle. „Viděl jsem, jak napadá na plůtky a padá, nabídl jsem jí ruku, ona se dívala skrze mě, ale snažila se ruku natahovat, byla úplně mimo sebe. Počkal jsem, až se chytne a šli jsme asi 200 metrů spolu do cíle,“ vrací se k emotivní chvíli Svoboda. Pomoci soutěžící mohl jen závodník, kdyby to udělal kdokoli jiný, byla by diskvalifikována. Proč to udělal jenom on, vysvětlil Svoboda s pokorou sobě vlastní: „Asi to tak mělo být, prostě jsem se tam nachomýtl, chtěl pomoct, jsem tak vychovaný od rodičů.“

Dalším důvodem podle něj může být radost z dokončení extrémního závodu. Ironman je náročný triatlonový závod, je potřeba uplavat téměř čtyři kilometry, následuje 180 kilometrů na kole, a nakonec maratonský běh. Na Havaji všechno ještě ztěžují pro Středoevropana obzvlášť těžké klimatické podmínky. Loňský jubilejní 40. ročník legendárního závodu měl nejvíce soutěžících v historii, kvalifikovalo se téměř půl druhého tisíce závodníků. Bývalý úspěšný motocyklový závodník Marek Svoboda se ho ve svých 47 letech účastnil podruhé a chtěl pokořit magickou hranici deseti hodin.
„Byl to asi nejtěžší závod, který jsem kdy jel. Už asi po hodině jsem cítil, že to není ono, snažil jsem se šetřit, abych co nejvíc sil uchoval na běh, protože ten je samozřejmě nejhorší,“ vzpomněl na říjnové klání Svoboda. Přestože se mu všechny krize podařilo překonat, konečným časem 10:46 svůj limit nesplnil. Obětavým skutkem ale pomohl k osobnímu rekordu kanadské závodnici. Havajského Ironmana se loni účastnila popáté a díky Svobodovi ho nakonec absolvovala v nejlepším čase. Dozvěděl se to od ní samotné, až půl roku po tom, co společně protli cílovou pásku. Kimberly Fabien natočila děkovné video, které hustopečského sportovce zastihlo během dubnových příprav na Kanárských ostrovech. Přiznal, že ho velmi potěšilo i dojalo.

Příběh Svobodovy nezištné pomoci tak dostal dojemný epilog a hrdina zasloužené zadostiučinění. Mezitím se už ale odvíjí příběh další, Marek Svoboda se těší, že letos na Havaji zaujme hlavně svým sportovním výkonem. Protože minulý rok se kvalifikoval až na posledním možném závodě na konci srpna a neměl moc času na regeneraci, doufá, že tentokrát se mu to podaří už koncem května na závodě v Lanzarote. Dělá pro to maximum. „Ve svém věku, už nemůžu dělat žádné rychlostní sporty, proto je tenhle vytrvalostní sport to nejlepší, co pro tělo se mohlo asi udělat. Začalo mě to hrozně bavit a chytlo mě to, takže se tomu opět věnuju na sto procent, líčí nadšeně Svoboda.
Hustopečskému vytrvalci přejeme, aby se jeho poctivá příprava zúročila a na podzim mu Ironman vyšel podle představ!

-kam-

odebírejte přes RSS