Maryša nabídla útěk z ruchu města

21. 10. 2019 · 2 minuty čtení · 13 fotografí · 1 video
Téma KulturaSport

Projít se klidnou přírodou, nadýchat se čerstvého vzduchu a udělat něco pro zdraví. Stále více lidí hledá příležitosti, jak utéct ruchu města. Ideální příležitost mají v Diváckém putování Maryša, jehož letošní 43. ročník opět přilákal turisty z nejrůznějších končin země. 


"Dá se říct, že už tu byli lidé z celé republiky, ze Slovenska, Polska, Ruska, Německa. Poslední dobou už jsou to ale spíše lidé z toho bližšího okolí, protože starší turisté si na větší dálky už netroufají. A také je to hodně o tom, že do Hustopečí jsou o víkendu hodně špatné vlakové a autobusové spoje, takže jsme přišli o velkou část pravidelných turistů," popisuje složení účastníků pochodu jeden z pořadatelů Josef Odvářka, který vyjádřil lítost nad tím, že podobné pochody za poslední roky hodně upadaly a svoji ztracenou slávu si získávají jen velmi pomalu.

Co ho ale těší, je to, že každým rokem přibývá místních, především rodin s dětmi, které putování berou jako rodinný výlet. "Hustopečáci tu mají dvě populární trasy. Ta jedna je desetikilometrová, kterou ujdou i větší děti, ale od doby, co jsme zavedli i pětikilometrovou trasu k rybníku, tak vítězí tato. A jdou na ni i maminky s kočárkama," usmívá se Odvářka a ukazuje diplomy a odměny pro všechny šikovné děti, které na pochod vyjdou.

V nabídce diváckého putování je celkem šest tras a vedou přes Kurdějov, Diváky, Boleradice, Brumovice nebo Morkůvky. "Nejpočetnější účast letos byla na patnáctikilometrové trase, tam jich vyrazilo devětapadesát. Měli jsme tu i šest cyklistů, někteří vyjeli třicet, někteří padesát a někteří i sedmdesát kilometrů," oceňuje účast Odvářka.

Na start letošního pochodu se celkem postavily přes dvě stovky nadšenců, jejichž věkový rozptyl byl velmi pestrý. "Nejmladšímu účastníkovi bylo šest měsíců a byl nesen rodiči po desetikilometrové trati. Nejstarším byl letos jednaosmdesátiletý pan Rudolf Pechr z Ráječka, který ušel pětadvacet kilometrů," pochvaluje si Odvářka.

Největší radost měli pořadatelé z Klubu českých turistů z toho, že všichni ve zdraví dorazili do cíle a nad šálkem čaje si slíbili účast i příští rok. -nov-

Foto: Tomáš Otřísal

odebírejte přes RSS