Město obnovuje sběrná místa

3. 11. 2021 · 2 minuty čtení · 1 video
Téma Z města

Rok 2022 přinese velké změny ve zpracování odpadu a mnoho měst a obcí přikročilo k přísnějším podmínkám třídění. V Hustopečích se přikročilo pouze k navýšení poplatků za odpady a pro většinu domácností obzvláště bytových domů jsou k třídění odpadu určena sběrná místa, na kterých je však potřeba dodržovat patřičná pravidla. 


Hustopeče mají přes 40 sběrných míst na odpady a přitom se stále zdá, že by jich bylo potřeba mnohem více. Zatím posledním rozšířením si prošlo sběrné místo na Masarykově náměstí. „Tady to sběrné místo bylo prostě malé a nevyhovovalo. Nyní je úplně komplexní, to znamená, že tu najdete nádoby na všechny druhy odpadů,“ popisuje plochu Ondřej Němeček z Odboru životního prostředí města Hustopeče. 

Ne všechna sběrná místa ale disponují všemi sběrnými nádobami. „Je to tak, že bohužel z prostorových či funkčních důvodů nejde dát všude všechno. Takže pokud nějakou nádobu nenajdu na jednom místě, tak zajdu jinam, ty hnízda nejsou zas tak daleko od sebe. Nebo pokud jsou místa plná a mám toho víc, tak zajedu na sběrný dvůr. Ten mimochodem od prvního listopadu přešel na zimní otevírací dobu, takže zavírá v pět hodin. Ale tam můžete všechny odpady, obzvláště ty objemné, odvážet,“ prosí Němeček. 

Největším nešvarem na sběrných místech jsou nesešlapané krabice, které zaplňují kontejnery na papír. Výjimkou nejsou ani odpady pohozené mimo kontejnery, nebo odložený nábytek a další objemný odpad. „S rozmachem zásilkových služeb opravdu evidujeme množství nesešlapaných kabic a plastových obalů. Jednu dobu to zase byly nesešlapané PET láhve, v tom se občané polepšili. Ale teď nás trápí ty krabice,“ posteskl si Němeček. 

Hustopeče se však i přes všechny neukázněnosti dlouhodobě drží v první třetině měst, které odpady správně třídí, za což patří všem občanům velké díky. „A to i přes to, že neprovozujeme žádné "door to door" systémy, což jsou ty žluté a modré popelnice u každého rodinného domu, které provozují menší města a vesnice. A nemáme ani žádný pořádný motivační systém, takže jsme rádi, že se vše daří řešit nějakou komunikací a že to funguje,“ chválí Němeček. -nov-

odebírejte přes RSS