Menu Hledat

Město se odívá do zelené, první letošní stromy jsou vysazeny

28. 4. 2021 · 1 minuta čtení · 13 fotografí · 1 video
Téma Z města

Určitě jste si po městě všimli přibývajících stromů. Vysazují je Městské služby a v první letošní várce jich nakoupily šedesát tři. Další budou následovat.


Městské služby s příchodem jara šlapou do pedálů a jejich zaměstnance teď můžete ve městě potkat častěji, než jste zvyklí. Využívají totiž konečně příznivého počasí a vysazují novou zeleň, která je tolik důležitá pro příjemné a zdravé prostředí. „Každoročně vysazujeme stromy jako náhradní výsadbu za již pokácené stromy, nebo doplňujeme stromořadí tam, kde nám to situace umožní, jelikož město je obrovským způsobem zasíťováno. Pro síťaře je samozřejmě jednodušší sítě vkládat do zelené plochy, takže je to vždycky trochu boj, abychom tam ty stromy mohli vysázet,“ prozrazuje Ivan Chrastina, vedoucí organizační složky Městské služby.

Zaměstnanci Městských služeb už jsou na stromy téměř odborníci. Ještě aby ne – zeleň v našem městě přibývá každoročně. „Vysazujeme letos 61 stromů a já si myslím, že to nekončí, že na podzim budeme sadit zase další várku. Mimo to samozřejmě dosazujeme spoustu nových keřů kolem cyklostezek a sběrných míst,“ dodává Chrastina.

Největší příbytek zeleně momentálně zažívá ulice Svatopluka Čecha. „Tady dosazujeme stromořadí, které už jsme utvořili asi před třemi nebo čtyřmi lety na druhé straně, tak aby to bylo sourodé. Také jsme vysadili nové stromy na Táborech a patří k tomu také náhradní výsadba po celém městě,“ upřesňuje vedoucí organizační složky Městské služby.

Většinou se jedná o akátovníky, konkrétně takzvané kulovité kultivary, duby a kvetoucí třešně či višně – zkrátka takové, co jsou vhodné do zástavby. Všechny stromy kromě okrasné funkce samozřejmě produkují zdravý vzduch, snižují objem jemných prachových částic v ovzduší a působí proti oteplování. -slam-

odebírejte přes RSS
česky english deutsch