Městské koupaliště se změnilo v závodní bazén

27. 6. 2023 · 2 minuty čtení · 6 fotografí · 1 video
Téma Sport
Místní koupaliště v neděli patřilo závodníkům. Ve spolupráci s Plaveckým klubem Brno, který od jara oficiálně změnil sídlo z Brna na Hustopeče, vznikly plavecké závody, kde své síly mohly poměřit plavci z okresu Břeclav.


Jednalo se o oficiální závod, což znamená, že je registrovaný pod Českým plaveckým svazem. To opravňuje k přihlášení pouze takové závodníky, kteří jsou registrovaní v plaveckém svazu. „Protože je na to konci sezony, tak jsme zvolili netradiční disciplíny. Kromě standardních disciplín jsme zakomponovali technické disciplíny. Také jsme zařadili jednu disciplínu pro malé začínající plavce, kdy plavali pětadvacet metrů jakýmkoliv způsobem chtěli. Také tu máme soutěž ve sto metrech, kdy si může zasoutěžit kdokoliv z řad rodičů plavajících dětí, trenérů, bývalých plavců ale koneckonců i návštěvníků koupaliště, protože to jsou závodníci, kteří se do tohoto závodu standartní cestou registrovat nemůžou,“ přibližuje nový plavecká závod organizátorka Renata Podešťová.

Závod byl věkově neomezený a každého závodníka tak bylo možné zařadit do některé z tradičních kategorií. V dopoledním bloku soutěžili ve dvou disciplínách na 100 metrech, techniku ověřil závod nakraulové nohy a nechyběla ani stovka plavaná polohově, což znamená, že se vystřídají všechny plavecké styly – znak, kraul, prsa i motýl.

Ačkoliv běžného občana naláká bazén a plavání často až s příchodem léta, plavci se na závody a jiné soutěže připravují v průběhu celého roku. „Ta příprava je celosezónní, celou sezónu se připravujeme na nějaký cíl, což je většinou mistrovství republiky a celá ta příprava od začátku až do konce směřuje k němu. Začíná se vytrvalostí a přidává se na rychlosti, na síle. Tím se plavec připraví na závody a takzvaně naladí formu,“ vysvětluje plavkyně a zároveň trenérka Radka Podešťová.

Jakmile závodníci doplavali v prvním, dopoledním, bloku, začali se vyhlašovat vítězové. Následovala krátká pauza na oběd a poté už se plavci mohli jít připravit na svůj další výkon. V odpoledním programu plavci závodili ve dvou stometrových disciplínách, dvou technických disciplínách, v plavbě pod vodou a s ploutvemi. Celý den uzavřela oblíbená týmová soutěž, kdy každý oddíl sestavil štafetu a soutěžil o výhru v podobě dortu.

Ačkoliv závody tohoto formátu proběhly poprvé, organizátoři doufají, že obnoví tradici plaveckých závodů v Hustopečích a tuto sportovní událost zopakují i v následujících letech. „Zatím jsme měli moc pěkné ohlasy, samozřejmě se potýkáme s nějakými drobnými technickými potížemi, ale je to první ročník, tak se s tím počítá. Pokud závody vyhodnotíme jako úspěšné, rádi bychom na to navázali a obnovili tu tradici před mnoha lety pořádaných venkovních závodů,“ doufá v pokračování pořadatelka Podešťová.

K uspořádání plaveckých závodů je potřeba hned několik zručných a pomocných rukou, bez kterých by se jejich realizace rozhodně neobešla. „Chtěla bych poděkovat všem, co podpořili závody, a to jakoukoliv formou. Nemalý dík samozřejmě patří zaměstnancům koupaliště a bazénu, kteří s přípravou pomohli. Rodiče připravili občerstvení pro rozhodčí i trenéry a ti ještě mají velký podíl na tom, že nám sem ty děti vodí a tlačí je ke sportu a posléze k závodění,“ vyjadřuje vděk Renata Podešťová. -slam-

odebírejte přes RSS