Místo vína hroznový mošt. Premiéru měly dětské hody

29. 9. 2015 · 2 minuty čtení · 7 fotografí
Krojovaná mše v kostele, průvod Herbenovou ulicí a pak zábava s vítáním přespolních, zavádkou a vším, co k ní patří.
Sedm párů krojovaných zaplnilo v neděli 27. září společenský dům. V Hustopečích se znovu po několikaleté odmlce slavily Svatováclavské hody. Tradičně je vedl první pár, tančilo se sólo, verbuňk, vrtěná, přesto bylo něco jinak. V juchačkách nebylo víno, ale hroznový mošt. V krojích totiž šly děti z folklórního kroužku Krajcárek.
„Nápad pořádat dětské hody jsme dostali v létě 2013, dřív, než vůbec vznikl Krajcárek. Vloni jsme ale ještě na dětech viděli, že na takovou velkou akci nejsou nachystané. Vše si oťukaly v lednu na krojovém plese a teď vidíme, že už všechno spolehlivě zvládají,“ pochvaloval si Jan Blažek z Hustopečské chasy.
„Naštěstí děti v Hustopečích zájem o folklór mají. Na hody se těšily. Vybírali jsme prvního stárka, první stárku. Byly opravdu natěšené,“ informovala vedoucí folklórního kroužku Sabina Novotná.
Hody pro děti znamenaly odměnu za několikaměsíční intenzivní přípravu. Polku, valčík, vrtěnou nebo verbuňk se učily už od konce letošního jara, v září po prázdninách musely znalosti narychlo oprášit. A na svatého Václava už mohly bez obav vystoupit před publikem a vyzvat k tanci třeba své rodiče.
Přivítaly také jedny přespolní – chasu z Popic. Úplnou premiérou pro ně byla zavádka.
„Ti, co jsou noví, to měli hodně těžké. Vše se museli naučit za tři vyučovací hodiny. Ale já už začínám chodit třetím rokem, tak to šlo. Ale učil jsem se všechno hodně dlouho,“ svěřil se malý stárek Jeroným Kamenský.
Ještě o něco náročnější byla hodová neděle pro první pár, pro Hustopečanku Veroniku Krušinovou a Šimona Chorváta z Horních Bojanovic. Ve folklórním souboru Krajcárek jsou nejstarší. Kdo se postaví do čela průvodu, tak byla jasná volba.
„Je to dobré, akorát mám někdy trému, když to musíme celé vést,“ přiznal první stárek. „Já se těším, až už sundám kroj, je strašně těžký,“ přidala se první stárka.
Z dětských svatováclavských hodů by Hustopečská chasa chtěla udělat tradici. V posledních čtyřech letech, kdy se hody přesunuly ze září na srpen, se totiž na svatého Václava konala pouze krojovaná mše svatá. „Pro nevěřící, kteří si na ni nenašli cestu, jako by hody nebyly. Teď si myslím, že už je to důstojnější,“ uzavřel Blažek.
Sledujte reportáž v Hustopečském magazínu č. 323. premiéru má v pátek 2.10.2015. 
FOTOGALERIE na www.rajce.net. 
(Text a foto: Jana Rozková) 

[caption id="attachment_24147" align="alignnone" width="700"] Přespolní. Chasa z Popic.[/caption]
[caption id="attachment_24148" align="alignnone" width="700"] První pár. Veronika Krušinová a Šimon Chorvát.[/caption]
odebírejte přes RSS