Menu Hledat

Mladí hudebníci z Ruska ukázali kouzlo baroka

11. 10. 2021 · 1 minuta čtení · 8 fotografí · 1 video
Téma Kultura
Překrásné prostory evangelického kostela na Masarykově náměstí mají hustopečští spojené především s koncerty ať už žáků místní Základní umělecké školy nebo jejich hostů. V pátek 8. října se posluchačům představila hudba baroka v podání mladých hudebníků a laureátů několika hudebních ocenění.


Není to tak dávno, co jsme byli v evangelickém kostele svědky kytarového recitálu učitele hustopečské Základní umělecké školy Artema Pozdinakova s Veronikou Ronecovou. Právě tento původem ukrajinský kytarista přivádí od Hustopečí i další své přátele, kteří míří z východu do Česka za hudebním vzděláním. V pátek 8. října jsme si tak mohli vyslechnout další z koncertů vážné hudby, tentokrát hrálo hlavní roli violoncello a varhany. 

Nikita Ruzhavinsky a Daria Savvateeva jsou absolventi Moskevské konzervatoře a nyní si rozšiřují hudební vzdělání na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. „Já studuji cembalo a Nikita violoncello. Do Česka jsme přijeli hlavně proto, že nás zajímal život v Evropě a také jsme chtěli porovnat výuku v Rusku a tady,“ prozradila usměvavá Daria. 

Hudební večer, který si nenechaly ujít na dvě desítky posluchačů nesl název Barokní mozaika. „Připravili jsme hudební díla z různých barokních období, od různých skladatelů a z různých zemí tak, aby si posluchač mohl porovnat tu pestrost baroka,“ doplňuje Nikita.

Mladí hudebníci spolu zatím nevystupovali, ale hustopečská premiéra jim vyla na výbornou. „V Česku jsem zatím neměli moc příležitostí, kde si zahrát, ale v Moskvě koncertujeme poměrně často. V Hustopečích se nám hraje skvěle a doufáme, že poznáme i další česká města,“ těší se Daria. -nov-

odebírejte přes RSS
česky english deutsch