Muzeum hostí nezvyklou výstavu mladé umělkyně

12. 1. 2022 · 3 minuty čtení · 5 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Městské muzeum a galerie v novém roce nezahálí a od minulé neděle už hostí novou výstavu. Ta patří mladičké umělkyni Terezii Tomkové, která se nedávno stala členkou uměleckého sdružení Alfons a nese tajemný název Klubíčka v poušti.


S názvem výstavy mladé malířce pomáhal kamarád. „On skládá básně a znenadání řekl: Klubíčka v poušti. Mně přišlo, že se k tomu ten název velice hodí a má v sobě kousek hravosti a poetična, tak jsme ho použili,“ komentuje název výstavy Terezie Tomková. Jeden ze svých nejoblíbenějších obrazů umístila přímo naproti vchodu do první místnosti galerie. „Vybrala jsem tenhle, protože ho mám hodně ráda, je nedávný, vždycky mám ráda věci, co jsem dělala nedávno. Jsou na něm věci, které kladně hodnotím, jako třeba vizuální věci, které mi přijdou důležité, což je například lehkost, vypadá to, že jsem to udělala za pět minut, což také hodnotím kladně, protože to není nějaké utáhlé, obrazu dominuje barevnost, stylizace a spojení konkrétního a abstraktního tématu. Je to ruka, ale vypadá to třeba taky jako srdce, pokaždé, když ho vidím, vidím na něm nějakou jinou, novou věc,“ popisuje jeden z obrazů autorka.

Rozhodně se nejedná o tradiční výstavu. Obrazů na plátně tu totiž najdete jen opravdu pomálu. A to není jediná věc, která vás na vystavovaných dílech překvapí. „Moje obrazy jsou převážně na prostěradlech, ale některé jsou i na klasických plátnech nebo tam mám myslím i jeden sololit. Přijde mi to jako volné médium, které klade odpor, ale zároveň jsou z toho výhody, v tom, jak se ten materiál chová, je takový volný a ty malby se tam víc rozpíjí, tím, že je to nenapnuté, jinak na sebe ty barvy reagují a přijde mi to takové příjemné a vlastně je to pro to prostěradlo přirozenější, protože je to prostěradlo, a to není nikdy zarámované, takže je ve svém přirozeném prostředí,“ vysvětluje výběr prostěradel jako podkladu malířka Tomková.

Jistě zajímavým prvkem je také malba otočená ke stěně. Nachází se hned v první místnosti galerie, tak pozor, ať vám neunikne! „Není to žádný kalkul, hledala jsem nějakou věc, která by se do tohoto prostoru hodila a cítila jsem, že v téhle místnosti musí být na této straně ještě jedna věc, aby to bylo komplexní a byly zaplněny všechny stěny, tvořilo to nějakou symbiózu, a zároveň aby to nerušilo, takže mě to napadlo obrátit a říkala jsem si, že s tím bude vznikat nějaká interakce, ale to mě napadlo až zpětně, nebyl to cíl. Hodí se to do toho prostoru, a zároveň to neruší,“ vysvětluje podstatu otočeného obrazu autorka.

Láska k umění se u autorky výstavy zrodila už v dětství, kdy si údajně stále něco kreslila. Dnes ji múza navštěvuje především v pozdních hodinách. „Obvykle je to večer nebo odpoledne, ráno to nebývá, dopoledne ještě nikdy nevzniklo nic dobrého. Vezmu si plátno a začnu. Většinou vycházím z nějakých internetových předobrazů, které začnu nějakou formou aplikovat a potom z toho vyjde úplně něco jiného. Je to takový můj odrazový můstek. V poslední době mě hodně baví pracovat se sprejem a ztvárňovat nějaká banální, ale zároveň pro mě velká témata,“ představuje oblast své tvorby Terezie Tomková. Terezie se nedávno stala také členkou uměleckého sdružení Alfons.

Pokud byste na výstavu této mladé výtvarnice rádi zavítali, můžete tak učinit do 30. ledna. Ve všední dny je otevřeno od 9:00 do 16:30, v neděli od 14:00 do 17:00.

odebírejte přes RSS