Na Hustopečskou pečeť místní vinaři nedosáhli

9. 5. 2023 · 2 minuty čtení · 15 fotografí · 1 video
Téma Víno
Devatenáctý ročník prestižní soutěže o Hustopečskou pečeť a padesátý osmý ročník májový výstavy vín hustopečských zahrádkářů. Letos podruhé v jeden termín na jednom místě. V sobotu 6. května v Hustopečích zkrátka hrálo prim víno.


Od spojení obou výstav si už v loňském roce oba pořadatelé slibovali vyšší zájem návštěvníků, což se potvrdilo. Vyšší zájem byl i ze strany vinařů, kteří své vzorky přihlásili. Pečeť bodovala 267 přihlášených vzorků, zahrádkáři dokonce 565. „U Pečetě jsme v uplynulé dekádě zaznamenávali spíše úpadek, což se naštěstí už v loňském roce podařilo zvrátit. Letos se nám přihlásili vinaři z velkých dálek a jedno vinařství dokonce ze Slovenska, což pravidla soutěže umožňují. Úroveň vín byla velmi vysoká, jak dokazuje hodnocení komise složené z odborných degustátorů,“ pochvalovala si úroveň soutěže Karolína Hrnčiříková.

Velkým překvapením letošního ročníku byli vítězové dvanácti hodnocených kategorií. Ani jednu z nich neobsadil žádný místní vinař. Hustopečím nejblíž bylo Vinařství Sedláček z Kurdějova, které bralo pečeť za své André. Hned tři vítěze kategorie si odvezlo Vinařství U Kapličky ze Zaječí. Nejdál to do Hustopečí měl vítěz kategorie C4, Tramín červený 2022 z vinařství Víno Hruška z Blatničky u Veselí nad Moravou. Stalo se také vínem s vůbec nejvyšším počtem bodů.

Hustopečští tak přišli o zbrusu novou plaketu, kterou se vítězové mohou pyšnit. „Jedná se o kovaný černě nalakovaný čtyřhran, do kterého je vsazena naše červená pečeť. Navrhnulo a vyrobilo ji Kovářství Zajíc z Hovoran, a kromě toho, že je opravdu zvláštní a krásná, je i dosti těžká, takže si jí budou vítězové opravdu vážit,“ žertovala Hrnčiříková.

Mezi oceněnými víny svazu zahrádkářů už místní zastoupeni byli. Bodovalo Veltlínské zelené Jana Melkuse a nejlepší kolekci získalo Vinařství Jurák a syn. „Všechna vína byla opravdu kvalitní. Letošní ročník je ovocitý s pikantní kyselinkou a kdo si počkal na sluníčko po deštivém podzimu tak má velice krásné víno,“ chválil předseda místní organizace Českého zahrádkářského svazu Radovan Tomeš. 

Vína místních vinařů bude možné ochutnat i při dalších vinařských akcích, které jsou pro letošní rok v plánu. „Už dnes můžu pozvat na Letní Slunovrat s vínem v pátek 25. června v ulici Vinařská. V létě se budeme pravidelně potkávat při Letních otevřených sklepech, v srpnu na Zarážení hory, v říjnu na Burčákových slavnostech, začátkem listopadu při otevírání Svatomartinských vín a vinařský rok vyvrcholí Světovým duelem vín v sobotu 18. listopadu,“ pozvala produkční Hrnčiříková. -nov-

odebírejte přes RSS