Na krytém bazénu „hořelo“, naštěstí šlo jen o cvičení

30. 3. 2021 · 2 minuty čtení · 23 fotografí · 1 video

Říká se, že kdo je připraven, není překvapen. O tom se přesvědčily hasiči z Hustopečí, kteří byli v pátek 26. března svoláni k požáru strojovny místního krytého bazénu. Do poslední chvíle netušili, že se jedná o prověřovací cvičení.


Dvě hasičská auta, sirény, majáky, strojovna krytého bazénu zahalena v hustém kouři a stateční požárníci. Poslední březnový pátek to u místního krytého bazénu vypadalo jako v pravém akčním filmu. Naštěstí se žádná nehoda nestala, šlo o pouhé prověřovací cvičení Hasičského záchranného sboru. Hustopečští hasiči si tak mohli nanečisto vyzkoušet, jaké to by to bylo, kdyby hořela strojovna místního bazénu.

„Námět cvičení byl takový, že se jednalo o evakuaci krytého bazénu SPOZAM. Zúčastnilo se ho jedno hasičské družstvo s velitelem stanice. Výsledkem cvičení měly být dvě věci: první bylo důležité hlavně pro hasiče, kdy se zkusili prověřovací cvičení v místech, kde ještě nikdy neprováděli žádný zásah. Mohli si tak projít veškeré místnosti a technické zázemí. Druhým cílem byla zkušební evakuace zaměstnanců,“ říká pan Tomáš Karásek, který s nápadem prověřovacího cvičení přišel. Myslíte si, že nápad na cvičení vznikl jen tak z dlouhé chvíle? Naopak – páteční manévry pomohou nejen hasičům a zaměstnancům krytého bazénu, ale i samotnému panu Karáskovi, který se tomuto tématu věnuje při svém studiu: „Napadl mě námět mojí bakalářské práce, že by se mohlo jednat o evakuaci tohoto krytého bazénu. Jednou, když jsem šel zaplatit permanentky, tak jsem se zeptal pana ředitele, zda by bylo možné takové cvičení zde udělat.“

Vedení krytého bazénu na nabídku kývlo s tím, že spokojenost bude na obou stranách – cvičení pomůže jak ve zdárném dokončení studia, tak ve zlepšení bezpečnostních znalostí zaměstnanců bazénu. Začaly přípravy, které bohužel narušila naše stará známá pandemie – původně totiž bylo plánováno cvičení v plném provozu. Avšak i tak byli účastníci akce s výsledky spokojeni. „Zatím, co jsem viděl, tak jsem spokojený. Jsem rád, že si to mohli hasiči zkusit, že se podařilo zadýmení zázemí, pokračování dýmu, který vnikl do celé budovy bazénu. Jsem spokojen i s tím, že si to mohli vyzkoušet zaměstnanci, protože praxi nic nenahradí,“ shrnuje náročné dopoledne pan Karásek.

Spokojen je také ředitel krytého bazénu. „Nejenom, že nám vyšlo krásné počasí, takže se evakuovali do příjemného počasí – jinak by asi vypadala evakuace do sněhové vánice nebo do deště. Bylo to určitě přínosné a budu to komunikovat s vedením hasičů i na jejich pohled – bylo to poprvé, kdy jsme vyzkoušeli příjezd a orientaci v areálu. Prostor strojovny byl zahalen kouře, imitace požáru byla věrohodná, takže věřím, že bude oboustranná spokojenost.“ 

-vyh-  

odebírejte přes RSS