Na Moravu přijede opět světová skokanská elita

21. 1. 2020 · 8 minut čtení
Téma Sport

V obráceném pořadí vstupují dva nejvýznamnější výškařské mítinky v České republice Hustopečské skákání a Beskydská laťka v Třinci do 3. ročníku společné série s názvem Agrotec HIGH JUMP GRAND PRIX Třinecké železárny Moravia Steel 2020. Nejprve se v neděli 2. února 2020 sejde světová výškařská elita v třinecké hokejové WERK aréně na 28. ročníku Beskydské laťky a o týden později v sobotu 8. února 2020 bude seriál pokračovat na jihu Moravy při 21. ročníku Hustopečského skákání v tamní Městské sportovní hale. „Důvodem obráceného pořadí obou mítinků je snaha o co nejlepší výkony na obou závodech. Několik světových výškařů nám doporučilo zkusit nejdříve tvrdý povrch v Třinci a pak přejít na pružnou palubovku v Hustopečích. Předpokládáme, že tento přechod bude pro ně přijatelnější. Uvidíme, zda to přinese celkově ještě lepší výkony,“ prozradil nám důvody změny pořadí obou závodů ředitel Beskydské laťky a bývalý náš reprezentant v desetiboji Stanislav Sajdok ml.

Přestože tentokrát dělí závody v Hustopečích a Třinci téměř jeden týden, představí se na obou mítincích téměř totožná sestava závodníků. Ta bude v rámci HJ Grand Prix 2020 bojovat o finanční prémii 1.000 USD pro nejlepšího muže a stejnou částku získá i nejlepší žena. Pořadí určí součet výkonů na obou závodech. Startovní listina je už nyní plná zvučných atletických jmen, která znají diváci z vrcholných atletických událostí ve světě.

Mužům vévodí medailisté z MS a jednička světového žebříčku

Zatímco v loňském roce excelovaly ženy, letos se pořadatelé zaměřili zejména na mužskou výšku. Diváci na obou mítincích se mohou těšit na opravdovou lahůdku v podobě souboje dvou medailistů z MS v katarském Dauhá a jedničkou aktuálního světového žebříčku. Všichni se netají úmyslem atakovat opět hranici světové extratřídy 230 cm. Mezi největší favority bude bezesporu patřit stříbrný z MS Rus Mikhail Akimenko s osobním rekordem 235 cm, který si oba mítinky vyzkouší poprvé ve své kariéře. Akimenko má i skvělou aktuální formu, když v ruském Yekaterinburgu překonal 230 cm a vede žebříček letošní halové sezóny. Divákům na Moravě by se měl představit ve skvělé formě. Jeho krajan Ilya Ivanyuk (OR 235 cm) získal na MS bronzovou medaili a ve světovém žebříčku mu za loňský rok patří druhá příčka. Vzájemný souboj obou Rusů by měl být jedním z vrcholů obou mítinků. Mírnou výhodu bude mít Ivanyuk, který atmosféru obou závodů zná z loňského roku. Další velký favorit obou soutěží je čtvrtý z MS a aktuální světová jednička v rankingu světové atletické federace Maxim Nedasekau z Běloruska. Tento velký talent světové výšky má osobní maximum 235 cm a může se pochlubit mj. zlatem z juniorského ME 2019 i dorosteneckého ME 2017. Mezi dospělými stihl už vybojovat stříbro na ME 2018 a bronz na Světovém poháru ve stejném roce v Ostravě.

Rekordmanem co do počtu startů na těchto mítincích je populární Polák Sylwester Bednarek. Halový mistr Evropy 2018 a bronzový medailista z MS 2009 s osobním rekordem 233 cm bude na moravských mítincích startovat už posedmé. Pravidelný finalista evropských a světových soutěží už ví, jak chutná vítězství jak v Hustopečích, tak i v Třinci. Tradičně se mu zde daří a pořadatelům vzkázal, že se opět těší na skvělé zdejší publikum a doufá, že mu diváci v obou halách pomohou dostat se přes 230 cm. Velkým lákadlem pro atletické fanoušky bude jistě start známého čínského výškaře Guowei Zhanga, který má ze všech startujících nejlepší osobní rekord 238 cm. „Před dvěma lety jsem musel na poslední chvíli odřeknout start u vás kvůli zranění. Můj kamarád Yu Wang mi pak vyprávěl o zdejších skvělých mítincích a tak když jsem dostal šanci u vás startovat, neváhal jsem,“ vzkázal pořadatelům stříbrný medailista z MS v Pekingu 2015 a Asijského šampionátu 2017, který chce právě u nás zahájit svou cestu na OH v Tokiu.

Ve startovním poli nechybí ani loňský spoluvítěz HJ Grand Prix a finalista loňského MS Joel Luis Castro Rivera z Portorika. Loni dokázal vyhrát mítink v Třinci, v Hustopečích byl třetí. Pro diváky bude velkým zpestřením start exotického výškaře Jamala Wilsona z Baham s osobním rekordem 231 cm, který dokáže bavit diváky nejen nad laťkou. Keňa je zemí skvělých běžců, ale v poslední době dokázala, že má i skvělého výškaře. Nejlepší africký výškař současnosti Mathew Sawe (OR 230 cm) je ve světovém žebříčku na 15. místě a může na Moravě překvapit.  Zkušenosti na rozdávání mají čtvrtý muž z MS 2017 v Londýně Mexičan Edgar Rivera i další pravidelný účastník moravských mítinků Matúš Bubeník ze Slovenska, který se může pochlubit pátým místem na halovém ME 2017 a stříbrem z Univerziády o dva roky dříve.

Čeká se vyrovnaná soutěž žen s mladými Češkami

Ženská soutěž na letošní HJ Grand Prix nabídne velmi vyrovnanou sestavu závodnic, které by mohly atakovat výšky vysoko nad 190 cm. V loňském roce na obou mítincích vyhrála Ukrajinka Kateryna Tabashnyk. Ta bude letos bohužel chybět. „Musíte to beze mě tento rok vydržet. Strašně ráda bych u vás obhajovala své loňské vítězství, ale jsem po operaci a stále ještě nemohu plně trénovat. Věřím, že za rok už zuase budu fit a ráda k vám přijedu,“ vzkázala tato sympatická ukrajinská výškařka pořadatelům. Ukrajinskou výškařskou školu bude na Moravě reprezentovat světová jedenáctka Iryna Gerashchenko. Sedmá z halového MS 2018 by ráda v Hustopečích nebo Třinci zaútočila na metu dvou metrů. Loni ji k tomu chyběl pouhý centimetr, když si vylepšila svůj osobní rekord na 199 cm. Velkou soupeřkou by jí měla být Italka Ellena Wallortigara, která již bájnou dvoumetrovou metu pokořila. Její osobní maximum je 202 cm a loni se jí dařilo více právě v hale. Stálicí na výškařském nebi posledních let je Levern Spencer z Ostrova sv. Lucie (OR 198 cm), která na oba moravské mítinky velmi ráda jezdí a v roc e 2018 na obou zvítězila. Ve stejném roce vyhrála hry Commonwealthu i šampionát severní Ameriky a karibské oblasti a její cíle pro letošní sezónu jsou smělé. „Určitě si chci vylepšit své osobní rekordy. A to jak v hale, tak i venku. Chci poprvé v životě překonat hranici dvou metrů. To je sen každé výškařky na světě. A já jsem už byla několikrát velmi blízko. Samozřejmě, že se chci také dobře umístit na olympiádě v Tokiu, ale to bude v dnešní konkurenci velmi těžké. Loni mi na MS finále uteklo jen těsně, tak doufám, že to letos vyjde,“ prozradila Levern Sapencer pořadatelům své plány na tuto sezónu, kterou chce tradičně zahájit u nás na Moravě.

Atmosféru obou mítinků velmi dobře znají další aktérky ženské soutěže. Morgan Lake z Velké Británie má své maximum na 197 cm a k jejím největším úspěchům patří šesté místo na MS 2017 a 4. místo na halovém MS 2018. Okruh favoritek doplňují i jedny z nejlepších asijských závodnic Svetlana Radzivil a Nadezhda Dusanova obě z Uzbekistánu se shodným osobním rekordem 198 cm. O dalším posílení startovní listiny pořadatelé ještě stále jednají. Fanoušci české atletiky budou mít opět možnost držet palce i českým závodnicím. Kromě zkušené Lady Pejchalové, která se na tuto sezónu připravuje pod vedením nového trenéra a legendy této disciplíny u nás Jaroslava Báby, dostaly šanci startovat v hlavním závodě i dvě mladé talentované výškařky Klára Krejčiříková a Bára Sajdoková. „Chceme dát oběma šanci zazávodit si s velkými výškařskými jmény a motivovat je v jejich začínající výškařské kariéře. S jejich trenéry jsme dohodnuti, že pokud budou chtít, mohou startovat v hlavní soutěži. Obě si udělaly loni v Hustopečích halové osobáky a zdejší povrch jim nesmírně vyhovuje. Záležet bude také na jejich aktuální formě. Bára si už letos vyrovnala halový osobák, Klárku první závody teprve čekají,“ řekl nám ředitel Hustopečského skákání Zbyněk Háder, který chce podpořit obě mladé výškařky.

Mládež i sportovní legendy

Oba závody nabídnou také soutěže talentované mládeže. V Třinci se v dopoledním předprogramu uskuteční žákovské a mládežnické závody. V Hustopečích se začíná už ve čtvrtek 6.února soutěžemi žactva a v sobotu jsou na programu soutěže dorostu, juniorů i B závody žen a mužů. Diváci v obou halách však uvidí nejen současné špičkové závodníky z celého světa, ale i sportovní legendy. Ambasadorem Grand Prix je tradičně náš bývalý skvělý výškař Tomáš Janků. V Třinci se moderátorské úlohy opět zhostí olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle a mezi čestnými hosty v Hustopečích budeme opět vidět celou řadu našich bývalých skvělých atletů.


Hvězdy HJ GRAND PRIX 2020

MUŽI (PB / world ranking)

Maxim Nedasekau BLR 235 cm (1.)

Ilya Ivanyuk ANA 235 cm (2.)

Mikhail Akimenko ANA 235 cm (8.)

Mathew Sawe KEN 230 cm (15.)

Sylwester Bednarek POL 233 cm (34.)

Guowei Zhang CHI 238 cm (86.)

Joel Luis Castro Rivera PUR 229 cm (22.)

Jamal Wilson BAH 231 cm (27.)

Matúš Bubeník SVK 231 cm (63.)

Edgar Rivera MEX 230 cm (33.)

ŽENY (PB / world ranking)

Iryna Gerashchenko UKR 199 cm (11.)

Levern Spencer LCA 198 cm (12.)

Svetlana Radzivil UZB 198 cm (13.)

Nadezhda Dusanova UZB 198 cm (18.)

Morgan Lake GBR 197 cm (23.)

Elena Valortigara ITA 202 cm (33.)

Bára Sajdoková CZE 186 cm (68.)

Lada Pejchalová CZE 190 cm (84.)

Klára Krejčiříková CZE 189 cm (145.)


Rekordy Hustopečského skákání

muži: Ivan Uchov RUS 238 cm 2011

Gianmarco Tamberi ITA 238 cm 2016

ženy: Ariane Friedrich GER 200 cm 2009

Program Hustopečského skákání Agrotec 2020

Memoriál Mileny Rezkové - Hübnerové

čtvrtek 6. února 2020

9.00 žákovské soutěže

sobota 8. února 2020

10.00 mládežnické soutěže a B závody žen a mužů

16.30 Slavnostní zahájení

17.00 ŽENY

19.00 MUŽI

www.hustopecskeskakani.cz


odebírejte přes RSS