Na oslavu Dne dětí dorazil peloton jízdy Na kole dětem

5. 6. 2018 · 2 minuty čtení · 23 fotografí · 1 video

Oslava Dne dětí byla tento rok v režii Centra volného času Pavučina i Sportovního zařízení města Hustopeče. Krásné, slunečné počasí nebránilo vodním radovánkám a letní koupaliště tak bylo otevřeno před oficiálním zahájením letošní sezóny. Kdo nechtěl zkusit teplotu vody, měl možnost vyzkoušet chůdy, střelbu z luku, skákací hrad nebo jiné atrakce. „Pro děti jsme připravili i prezentaci člunů, které si potom mohou zapůjčit na Pavučině. Máme tu i malování na obličej a děti si mohou dát zmrzlinu,“ doplnil ředitel sportovního zařízení Aleš Proschek.


Vítaným zpestřením byl příjezd pelotonu v čele s Josefem Zimovčákem. Tento desetinásobný mistr světa v jízdě na historickém kole je zároveň zakladatelem Nadace Na kole dětem i autorem stejnojmenného sportovního projektu zaměřeného na podporu onkologicky nemocných dětí. „Před deseti lety jsem jel na kole v rámci jednodenní akce, jejíž výtěžek putoval k onkologicky nemocnému chlapci. Poté nás napadlo, že můžeme pomoci více dětem. Každým rokem nyní pošleme zhruba 400 dětí na rekondiční pobyty, během let jsme vybrali více než 10 milionů korun,“ uvedl Josef Zimovčák.
Devátý ročník charitativní jízdy amatérských cyklistů odstartoval z Ostravy a končí v Domažlicích, cyklisté za 11 dní projedou 66 měst a urazí vzdálenost 1250 km. Do pelotonu se může připojit každý na libovolnou délku trasy. „Projekt má čtyři P: pomoc, přátelství, poznání a pohyb. Spousta účastníků si během jízdy uvědomí, jak je naše česká země krásná a rozmanitá. Máme co nabídnout,“ dodal Zimovčák.
Projekt podporuje řada známých osobností, od počátku se cyklotour účastní i přední lékaři Jan Pirk a Pavel Pafko. „Každý rok u nás onemocní onkologickým onemocněním zhruba 400 dětí. Veškeré léčení hradí pojišťovna, ale děti se poté potřebují zrekreovat a nabrat sílu. K tomu právě slouží peníze, které vybereme,“ vysvětlil kardiochirurg Jan Pirk. „Český národ je dobrosrdečný. Jezdíme po malých i velkých městech, vesnicích a všude lidé přispívají. Je to opravdu pěkné,“ dodal Pavel Pafko, specialista na hrudní a břišní chirurgii.
Pomoci můžete i vy, například dobrovolným startovným do kasičky, zakoupením trička či rukavic na kolo nebo přispěním na konto veřejné sbírky. „Předala jsem panu Zimovčákovi dva poukazy. Jeden za město Hustopeče v hodnotě 5 tisíc korun. Druhý na částku téměř 6,5 tisíc korun, který je od zaměstnanců městského úřadu,“ sdělila starostka Hana Potměšilová.
Více informací o projektu naleznete na stránkách nakoledetem.cz.

-ves-

odebírejte přes RSS