Na sousedském blešáku ohromily vyhlídky z věže radnice a střechy kostela

13. 9. 2021 · 2 minuty čtení · 33 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Přes 300 návštěvníků přijalo pozvání na historicky první setkání místních na Sousedském blešáku v sobotu 11. září. Z bohatého doprovodného programu suverénně nejvíc lákaly vyhlídky z věže radnice a střechy kostela. 


Udělejte si doma místo a zbavte se zbytečností, to byl podtitul prvního sousedského blešáku, do kterého se pustily dámy z Marketingu a kultury města Hustopeče ve spolupráci s organizací Narana, která v Hustopečích provozuje dobročinný obchůdek. Cílem společné akce bylo podpořit komunitní setkávání i udržitelné hospodaření. Prodejní stánky si rezervovali převážně místní a Dukelské náměstí se změnilo v malé tržiště. 

„Je to o tom, že to, co už doma nepotřebujete, tak prostě posouváte dál těm, kterým se to naopak hodí. Prodejci přinesli rozmanité zboží od hraček, přes oblečení, knížky, školí potřeba a tak dál. Takže věřím, že spokojení jsou nejen prodejci, ale i nakupující,“ těšila se vedoucí Marketingu a kultury města Hustopeče Jana Hrádková.

„My s podobnými akcemi ještě moc zkušeností nemáme, nedávno jsme vlastně poprvé prodávaly na podobné akci v sousedství, a jsme moc rády za tu možnost, protože podpora komunitního ducha je nám velmi blízká. Nakupující si tu s námi povídali, bylo to velmi osobní, vyptávali se na náš obchůdek a jak jej podpořit. Nejvíc se prodávaly dětské knížky, těch není nikdy dost a budeme rádi, když i do našeho obchůdku na Kollárově ulici budou lidé dál nosit vše, co už se jim doma nehodí. Třeba ty knížky,“ neskrývala radost z akce Petra Fekete z Narany Hustopeče. 

Z bohatého doprovodného programu nejvíce zaujaly vyhlídky z věže radnice a střechy kostela, která byla pro veřejnost otevřena vůbec poprvé. „To byla opravdu událost. Jsme moc vděční Farnosti Hustopeče, která nám svěřila střechu kostela i panu místostarostovi, který prováděl k věži radnice. Po celý den byly desítky zájemců, kteří se chtěli podívat, pan místostarosta prakticky po celé odpoledne neslezl z věže,“ směje se Jana Hrádková a dodává, že stejný zájem byl i o komentovanou prohlídku interiéru kostela. 

Pořádnou dávku elánu a nadšení přinesly návštěvníkům dámy z Tančírny na stará kolena, které to navzdory úmornému vedru roztančily pod věží kostela. Velkým překvapením byl a velké ovace sklidil místní harmonikář Michal Silnica, jehož hudební doprovod zpříjemňoval celé odpoledne a vychutnávali si jej především dospělí, kteří, degustovali vína. Michal na podobných akcích zatím nevystupuje, což se však po velkém úspěchu jistě brzy změní. „Já jsem se do Hustopečí přistěhoval s rodinkou teprve nedávno a na harmoniku taky hraji jen pár let, takže zatím nebyla moc příležitost někde hrát,“ vysvětlil sympaťák, který si na harmoniku během dne střihl i popové hity z rádií, čímž si publikum ihned získal. 

Myslelo se i na děti, které nedávno zahájily nový školní rok. V parku pod kostelem pro ně byla připravena hravá i výtvarná zóna, zdarma dostaly limonádu i špekáčky a mohly si i samy nazdobit čerstvé minikoblížky. Celé odpoledne panovala na náměstí příjemně uvolněná a nenucená atmosféra, kterou na závěr podkreslilo i violoncellové trio Osamělé Palačinky z Brna.

Dobrovolné příspěvky vhazovali návštěvníci do pokladničky pro Ivu Záděrovou. Děkujeme za každý dar i za perfektní atmosféru dne. -nov-

odebírejte přes RSS