Národní soutěž vín zná nejlepší vína Velkopavlovicka. Ochutnat je můžete na Burčákových slavnostech.

2. 9. 2021 · 3 minuty čtení · 8 fotografí
Téma Víno

V sobotu 2. října se v Hotelu Amande v rámci programu Burčákových slavností uskuteční i veřejná výstava vín, které byly přihlášeny do Národní soutěže vín 2021 Velkopavlovické podoblasti. Jejich hodnocení proběhlo ve dnech 30. srpna—1.září v Národním vinařském centru ve Valticích. Letos se přihlásilo 753 vzorků.

Základní kolo Národní soutěže vín, největší a nejvyšší soutěže vín v České republice, zakončilo hodnocení Velkopavlovické vinařské podoblasti. Nejlepším vínem se zde stal Tramín červený 2019, výběr z hroznů z Rodinného vinařství Sedlák z Velkých Bílovic. Národní soutěž vín je realizována za finanční podpory Vinařského fondu, za technické podpory Národního vinařského centra a pod garancí Svazu vinařů České republiky.

Šampionem a také nejlepším suchým a polosuchým bílým vínem na Velkopavlovicku byl pro letošní rok zvolen Tramín červený 2019, výběr z hroznů z Rodinného vinařství Sedlák, které sídlí ve vinařské obci Velké Bílovice. Kromě ocenění pro nejlepší víno získá šampion také zvláštní odměnu v podobě barikového sudu, který vítězi věnuje partner, město Hustopeče.

„Vzhledem ke kořenitému a zemitému projevu našeho Tramínu, jsme se rozhodli přibližně 50% vína fermentovat a následně zrát po dobu 9 měsíců v barikových sudech. Ve vůni se projevuje nádech kvetoucí růže a zejména exotické liči, kořenité aroma a jemné náznaky vanilkových tónů. Chuť je výrazná, dlouhotrvající s medovým závěrem, která se díky nazrávání vína v sudech příjemně zakulacuje.  Jedná se o velmi komplexní Tramín s potenciálem delšího zrání na láhvi,“ přiblížil Šampiona Milan Sedlák z Rodinného vinařství Sedlák.

V soutěži se pak velice zadařilo také vinařství Kamil Prokeš z Velkých Němčic, které s odrůdou Ryzlink vlašský ovládlo hned dvě kategorie soutěže. Ocenění pro nejlepší víno v kategorii bílá polosladká vína obdrželo za Ryzlink vlašský 2018, výběr z hroznů a v kategorii sladká vína za Ryzlink vlašský, ročník 2017, výběr z cibéb. Úspěch završilo vinařství ziskem nejlepšího sektu pro Dominique blanc de noirs 2018, pěstitelský sekt a také nejlepší kolekci vín.

ŠAMPION A VÍTĚZOVÉ KATEGORIÍ:

 • Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá
  Šampion a vítěz kategorie: Tramín červený 2019, výběr z hroznů – Rodinné vinařství Sedlák

 • Kategorie B – bílá polosladká
  Vítěz kategorie: Ryzlink vlašský 2018, výběr z hroznů – Vinařství Kamil Prokeš

 • Kategorie C – sladká vína (bílá, růžová i červená)
  Vítěz kategorie: Ryzlink vlašský 2017, výběr z cibéb – Vinařství Kamil Prokeš

 • Kategorie D – růžová vína a klarety
  Vítěz kategorie: Rosé Bočky 2020, VOC Modré hory – VÍNO J.STÁVEK

 • Kategorie E – červená vína suchá
  Vítěz kategorie: Rulandské modré 2016, výběr z hroznů – Ing. Petr Bíza

 • Kategorie G – sekty s.o.
  Vítěz kategorie: Dominique blanc de noirs 2018, pěstitelský sekt – Vinařství Kamil Prokeš

 • Nejlepší kolekce: Vinařství Kamil Prokeš

 

Výsledky Národní soutěže vín 2021 – Velkopavlovická podoblast

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 753 vín, z nichž 42 vín získalo velké zlaté a 213 vín zlaté medaile. Sedmnáct komisí složených z vinařských odborníků hodnotilo vína z Velkopavlovické podoblasti ve valtickém Centru Excellence od 30. srpna do 1. září. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo 710 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími ze Slovácké, Mikulovské a Znojemské vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a vinařské oblasti Čechy soutěžit o postup do finále a o titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Velkopavlovická vinařská podoblast je krajina s členitým reliéfem, která severně od Velkých Bílovic stoupá do kopců Hustopečské pahorkatiny a pak v úrodných rovinách pozvolna klesá až k Brnu. Patří k nejslunnějším a nejteplejším místům České republiky, a proto se proslavila mimořádnými červenými víny, zejména Svatovavřineckým a Frankovkou. V severní části se daří také bílým odrůdám – Veltlínskému zelenému, Rulandskému šedému, Tramínu červenému, Pálavě a Muškátu moravskému.

 Zdroj: Národní soutěž vín

odebírejte přes RSS