Návrat krásy. Společenský dům ladí Hustopečští do historie

16. 9. 2013 · 2 minuty čtení
Břeclavský Deník 16.9.2013 -Hustopeče – Kdysi v něm tiskl Masaryk a tančili Němci. Hustopečští obnovují společenský dům. Má dostat historický vzhled i lepší záchody. Bratr T. G. Masaryka, mladší Ludvík tam v letech 1885 až 1888 vydával německý Hustopečský týdeník. Bývalá secesní budova v dnešní Herbenově ulici sloužila jako tiskárna, pak dlouhá desetiletí jako spolkový dům. Hustopečští jí chtějí vrátit původní krásu.

„Usuzuji, že dům vznikl až v devatenáctém století. Masaryk jej v roce 1894 prodal, byl tam i hostinec, později Deutches Haus, který sloužil jako spolkový dům tamních Němců. Ale i po roce 1945 a po odsunu Němců zůstal nadále spolkovým domem, tentokrát již jen pro Čechy, kteří se přestěhovali z Národního domu," poodhalil jeho osudy Michal Vepustek z hustopečského muzea a galerie.

Citlivá obnova


Jako kulturní stánek slouží dodnes. Podle Vejpustka je společenský dům v Herbenově ulici jednou z upomínek zajímavé hustopečské historie.
Zdá se, že si to uvědomili i představitelé radnice. Chtějí jej zvelebit. Po nedávném vymalování interiéru se nářadí chopili i řemeslníci a dávají do pořádku sociální zařízení. Podle marketingové vedoucí z tamní radnice Dagmar Humpolíkové vymění i vchodové dveře.
„Budova je historicky významnou stavbou města a zaslouží si citlivou obnovu. Vždyť je památkou na prvního československého prezidenta. Zhruba v sedmdesátých letech ale utrpěla necitelným zásahem modernizace, která jí značně ubrala na kráse," upřesnila Humpolíková.
Do budoucna má radnice v plánu komplexní opravu venkovního vzhledu budovy. Tak, aby se stala důstojným kulturním stánkem města.
„Rekonstrukci záchodů a příslušenství jsme plánovali až na příští rok, ale nakonec se v rozpočtu města našlo ušetřených tři sta tisíc korun. Řemeslníci tak mohli začít pracovat dřív. Hotovo by mělo být na přelomu září a října," dodala Humpolíková.
Na otázku, zda 300 tisíc korun není na rekonstrukci málo, našel odpověď místostarosta Hustopečí Libor Sadílek. „Je to tím, že práce dělají zaměstnanci městských služeb, kde máme velmi schopnou zednickou četu. Máme také několik pracovníků, které využíváme v rámci dotace z úřadu práce. Ti dokáží provést pomocné práce. Proto nemusíme najímat stavební firmu," vysvětlil Sadílek.
Peníze proto mají vystačit nejen na opravu sociálních zařízení, ale zmodernizuje se i předsálí takzvaného „spoláku". Do šrotu půjdou i staré hliníkové dveře ve vchodu do budovy. Nahradí je nové ze dřeva.

Brizolit a kachličky


Vedení radnice se rozhodlo budoucí vzhled celé budovy konzultovat s odborníky a řešit jej koncepčně. „S architektkou Filipovou se chceme podívat na historický kontext budovy a využijeme i znalostí historičky Nezhodové. Domu vrátíme historický lesk. Řekněme si to upřímně, ten brizolit a kachličky na venkovní fasádě, ta vyměněná okna působí úplně jinak. Budova byla dřív malebnější," uzavřel Sadílek.
Stávající úpravy Hustopečští naplánovali tak, aby nenarušily plánované kulturní akce v budově. Využijí několika volných týdnů v září a říjnu. Potom práci přeruší na dva až tři týdny.

Autor: Přemysl Spěvák
Zdroj článku ZDE
odebírejte přes RSS