Návrat nouzového stavu. Platit bude měsíc.

5. 10. 2020 · 2 minuty čtení · 2 fotografie
Téma Z města

V Česku opět platí nouzový stav. Přináší s sebou omezení, která na dva týdny omezí život. K povinnosti nosit roušky ve všech vnitřních prostorách a omezení otevírací doby restaurací a barů se od pondělí přidají další celoplošná opatření.

Omezení hromadných akcí
Vnitřní hromadné akce se budou moci pořádat v počtu pouhých deseti lidí. Venkovní akce mají limit dvojnásobný, tedy do počtu dvaceti lidí. Toto pravidlo se týká hromadných akcí, jako jsou cestovatelské přednášky, plesy a další. Mezi výjimkami se nachází například členové domácnosti, podnikatelské aktivity a výkon povolání obecně. Výjimky budou platit i pro zastupitelstva, soudce a orgány veřejné moci.

U stolu maximálně šest zákazníků
V restauracích a barech nadále platí omezení otevírací doby. Zařízení musí mít zavřeno od 22:00 do 6:00 ráno. K tomu se ale přidají další opatření. Mezi stoly musí být například rozestup, aby zákazníci od dvou různých stolů neseděli blíž než 1,5 metru. U jednoho stolu navíc může sedět pouze šest lidí. V restauraci pak nemůže být více lidí, než je míst k sezení. Pokud si člověk zakoupí jídlo u výdejního okénka a konzumuje ho v blízkosti provozovny, musí se od ostatních držet dva metry daleko, pokud s ním nesdílí domácnost.

Zákaz akcí, kde se zpívá
Zásadní změnu pocítí především umělci, a to konkrétně zpěváci. Od pondělí jsou totiž zakázané veškeré akce, kde se převážně zpívá. Dotkne se to koncertů, muzikálů, oper a jiných představení a akcí, které jsou založené na zpěvu.

Omezená divadelní představení
Činnost divadel se sice nezakazuje, ale platí pro ně jistá opatření. Bude například omezena kapacita diváků na 500 lidí. Dodržovat se má vzdálenost mezi diváky a herci dva metry. Pokud není z nějakého důvodu možné dodržet rozestupy, dají se využít jako alternativa plexiskla, která jsou k vidění v obchodech. Nadále platí také to, že každý divák musí mít své jasně určené místo, na kterém se také většinu času bude nacházet. Návštěvníci divadel se také musejí dočasně obejít bez občerstvení, divadelní bufety zůstanou uzavřené.

Sportovní akce bez diváků
Omezují se i sportovní akce a soutěže pořádané sportovními svazy. Sportovní utkání a soutěže se sice konat budou, ale bez diváků. Konkrétně je limit 130 lidí, do kterého se musí vejít sportovci, trenéři, rozhodčí, novináři a lidé, co se starají o organizaci.

Zavírání škol a omezení kroužků
Zvláštní opatření se od pondělí budou týkat škol. V plánu je totiž zavřít střední, vyšší odborné a základní umělecké školy. Ovšem pozor, pouze v místech, která jsou označena oranžově nebo červeně na krajském semaforu (nikoli podle okresů). Na druhém stupni základních škol se navíc zakazuje tělesná výchova, nehledě na barvu semaforu, bude nahrazena pouze procházkami. Co se týče zájmových kroužků, rušit se nebudou. Platí ale omezení počtu dětí na 10 ve vnitřních prostorech a 20 ve venkovních prostorech. Stejně tak se neruší ani hudební výchova nebo družina. Nesmí se ale při hodinách zpívat.

Bohoslužby do sta lidí
Ani náboženské akce se nevyhnou omezením. Konkrétně se bude jednat o bohoslužby, kde má mít každý věřící své místo k sezení. Maximální počet účastníků bohoslužby je však 100 lidí a nesmí se zpívat.

Podrobné informace ZDE

odebírejte přes RSS