Návštěvníci v sobotu ochutnali vína, stárci zarazili horu

30. 8. 2016 · 2 minuty čtení · 9 fotografí

 Ani vysoké teploty a ne příliš příznivé klima v sále neodradilo v sobotu zhruba 150 lidí od návštěvy výstavy vín. Ve společenském domě mohli ochutnat vzorky, které vinaři přihlásili do Národní soutěže vín za Velkopavlovickou vinařskou podoblast.

„Na letošním ročníku soutěže je připraveno téměř šest stovek vzorků. A když si vzpomeneme na ročník 2015, určitě se mezi nimi najdou výborná vína. Myslím si, že úroveň vinařství za posledních pět, šest let doznala výrazného vzestupu. Hodnocení vín se stává čím dál víc obtížné. Ve špičce deseti, patnácti vín, může klidně to desáté v pořadí chutnat lidem více než vítězné,“ podotkl předseda hodnotící komise Aleš Urbánek.

Ta nejlepší vína z hustopečského kola postupují dál. Na závěr z Národní soutěže vzejdou vítězné vzorky, které budou umístěny v Salonu vín ve Valticích.

V Hustopečích v kategorii bílá vína suchá a polosuchá uspělo Rodinné vinařství Spěvák z Velkých Bílovic. „Je to Sauvignon, pozdní sběr, polosuchý, příjemné svěží víno. Ocenění pro nás znamená posun ve vývoji našeho vinařství. Získávali jsme medaile na vesnických výstavách. Tohle je posun o příčku výš,“ usmíval se majitel vinařství Milan Spěvák.

V kategorii bílá vína polosladká uspělo Vinařství Pechor, ve sladkých i růžových vínech si ocenění odnášel zástupce vinařství Víno J. Stávek.

Mezi červenými suchými a polosuchými víny pak degustátorům nejvíce chutnalo to od Vinselektu Michlovský. „Vyhráli jsme s vínem André kabinet 2013. Je to důkaz toho, že jdeme správným směrem. Je to ocenění celého kolektivu, protože víno se dělá hlavně ve vinici. Ovšem práce ve sklepě je poté stejně důležitá,“ konstatoval sklepmistr vinařství Pavel Holub.

Mezi sekty uspěla společnost Bohemia Sekt a cenu za nejlepší kolekcí vín získalo vinařství Víno Rakvice.

Kromě šesti stovek vzorků vín byl pro návštěvníky připravený i doprovodný program v podobě folklórního pásma Zarážení hory. V šest hodin se před společenským domem začali řadit stárci Hustopečské chasy a vyrazilo se na Na Turhandle zavřít vinice.

Obřadem začalo období, kdy se až do vinobraní nesmí chodit do vinohradu, aby měla réva čas dozrát.

(Text a foto: Jana Rozková) 

odebírejte přes RSS