Nejlepší cyklisté z kraje soutěžili o postup do republikového kola

6. 6. 2018 · 2 minuty čtení · 8 fotografí · 1 video

Krajské kolo Dopravní soutěže mladých cyklistů se poprvé konalo na hustopečském dopravním hřišti. V úterý 5. června se 16 týmů utkalo o postup do závěrečného celorepublikového finále. Soutěž zahájily děti bojovnými pokřiky. „Město Hustopeče bylo požádáno, aby se stalo pořadatelem krajského kola. Tak jsme se toho ujali a organizátoři tomu věnovali velkou spoustu času. Naše hřiště bylo vybráno díky své kvalitě a zázemí. Stín zabezpečují party stany a vzrostlé stromy,“ sdělila starostka Hana Potměšilová.


Mezinárodní dopravní soutěž začíná na samotných školách, poté po jednotlivých kolech postupují ti nejlepší až do republikového finále. Z krajského kola postupuje vždy jeden tým ve věku od 10 do 12 let a jeden ve věku od 12 do 16 let. Mladí cyklisté museli dokázat svou zdatnost v pěti disciplínách. „Čekají na ně testy, jízda po dopravním hřišti podle pravidel, práce s mapou, jízda zručnosti a zdravověda,“ upřesnil zkušební komisař Petr Pacela. Děti neměly problémy s testy ani pohybem na dopravním hřišti, ale trochu se potrápily během jízdy zručnosti. Důležité zkušenosti nasbíraly také ve zkoušce ze zdravovědy. „Na stanovišti máme ukázku první pomoci a děti budou zasahovat. Připravili jsme resuscitaci, otevřenou zlomeninu a pak běžná zranění typická pro pád z kola,“ vysvětlila Hana Tesařová, zdravotní instruktorka Červeného kříže.
Jihomoravský kraj je oblíbenou destinací cyklistů, kteří jezdí buď po běžných silnicích, nebo cyklostezkách. Jezdit na kole už není jenom sport, ale i životní styl. Dopravní výchova začíná ve školkách a ve školách se děti učí fungovat v provozu. „Vítáme každou aktivitu, která přispěje ke zvýšení odborných i praktických znalostí u dětí i dospělých. Cyklisté patří společně s chodci mezi nejohroženější účastníky silničního provozu, proto je velmi důležité nosit reflexní materiály a být dobře vidět,“ uvedl plukovník Miloš Skácel z Krajské ředitelství policie JMK.
Vítězem krajského kola Dopravní soutěže mladých cyklistů se v mladší kategorii stalo družstvo ze Základní a mateřské školy Jevišovice a ve starší kategorii Základní škola Kravsko. „Republikové kolo soutěže se koná za 14 dní v Brně na dopravním hřišti Riviéra,“ uzavřel Pacela.

-ves-

odebírejte přes RSS