Nemocnice dokončila projekt energetických úspor

1. 2. 2024 · 1 minuta čtení · 6 fotografí · 1 video
Téma Z města

 Po celý uplynulý rok vládl v areálu hustopečské nemocnice čilý stavební ruch. Všechny budovy prošly nákladnou rekonstrukcí, aby se mohlo co nejhospodárněji nakládat s energiemi. Mezi hlavní úpravy patřilo zateplení střešního a obvodového pláště, modernizace zdroje tepla a chladu, instalace fotovoltaického systému, instalace systému měření a regulace pro vzdálené ovládání a výstavba půdní vestavby.


Na projektu za bezmála 80 milionů korun se nejvýznamněji podílel Jihomoravský kraj. Celkové náklady činily 79,6 milionu korun, z čehož 50,8 milionu korun tvořila dotace poskytnutá Jihomoravským krajem, dotace EU NPŽP-NPO 15,7 milionu korun a 13 milionů korun poskytla nemocnice z vlastních zdrojů. Garantovaná úspora dosahuje 18,1 milionu korun za 10 let, což představuje významný krok k energetické efektivitě nemocnice.

Projekt byl realizován a financován metodou EPC, kterou v Hustopečích použilo i samo město v budově Krytého bazénu. Další podobný projekt se již připravuje i pro budovu Základní školy Komenského. „Při metodě EPC zhotovitel ručí za projekt, realizaci, nastavení a provoz technologie, záruční a pozáruční servis, energetický dohled, a hlavně za splnění garantovaných úspor za energie, které byly v rámci přípravy projektu vypočteny. Pokud by úspory nebyly splněny, dorovná je zhotovitel díla ze svého,“ vysvětlil tiskový mluvčí nemocnice Jan Netopilík.    

Slavnostní přestřižení pásky a prohlídka nových prostor se konala ve čtvrtek prvního února a pozvání přijali zástupci okolních samospráv, kraje i firem, které na projektu spolupracovali. Přítomné zajímalo i to, jestli a jak se bude v opravách nemocnice pokračovat. „Máme vypracovaný generel, podle kterého se musíme řídit. V brzké době nás čeká vybudování dalšího křídla nemocnice, do kterého by se přesunulo zázemí gastroenterologické ambulance a oddělení následné lůžkové péče. Chceme opravit kanalizaci a obnovit všechny asfaltové plochy a parkoviště,“ vyjmenovává plány ředitel nemocnice Petr Baťka. -nov-

odebírejte přes RSS