Noc kostelů lákala na africké pokrmy, vlastnoručně malovaný obraz i voděodolnou bibli

28. 5. 2018 · 2 minuty čtení · 13 fotografí · 1 video
Téma Kultura
Kostely a modlitebny v České republice pozvaly v noci návštěvníky do svých útrob již podesáté. Noc kostelů se k nám rozšířila z Rakouska v roce 2009 a po celou dobu umožňuje poznat jejich atmosféru i prostřednictvím hudby, výtvarného umění, rozhovoru či setkání. V Hustopečích se v pátek 25. května již tradičně zapojily církve evangelická, římskokatolická i apoštolská.

V evangelickém kostele program slavnostně zahájili absolventi hustopečské základní umělecké školy. Završili tak svoje několikaleté úsilí, které bylo odměněno obdivným potleskem, kytkou i dárkem na památku na roky strávené ve škole.
Následovalo povídání o africkém Malawi. „Byli jsme tam s bratrem Fridrichem hlavně pomáhat, a to finančně, materiálně i přednáškami. Poděkovat chci i místnímu hustopečskému sboru, jehož členové přispěli částkou 7 tisíc korun. Ta pomohla pořídit auto, které jsme tamní organizaci starající se o více než 300 sirotků darovali,“ upřesnila účel cesty evangelická farářka Kateřina Rybáriková. Odvážní návštěvníci mohli i ochutnávat typické africké pokrmy. Na jídelníčku byly medy, džemy, avokádo, hustá kaše nsima nebo třeba kobylky pražené na cibulce.
A kostel se pochlubil ještě jednou raritou. „Zvon ve věži byl pořízen s příspěvkem prezidenta T. G. Masaryka, na což jsme pyšní. Právě v letošním roce si připomínáme stoleté výroční vzniku naší církve i Československa,“ uvedla Rybáriková.
Afrika prostoupila i modlitebnu apoštolské církve. Pro jejího pastora Karla Fridricha byla cesta do Malawi již několikátou na tento kontinent. „Věnuji se v Africe dvěma projektům. Jedním  z nich je stavba škol a domů, tím druhým je Malawi, kde pomáháme s překonáváním problémů sirotkům,“ vysvětlil charitativní činnost Fridrich. Dalším lákadlem byla sbírka biblí. „Za každou stojí nějaký příběh. Najdou ze zde speciální bible pro armádu, pro děti nebo například jedna voděodolná,“ vyjmenoval Fridrich. Ve svém programu vsadila apoštolská církev také na rodinnou atmosféru s nabídkou občerstvení.
V šest hodin odpoledne zahájila Noc kostelů mše svatá v kostele sv. Václava na náměstí. Poté děkan Jan Nekuda pozval všechny na izraelskou večeři. K pokrmům jako byly například ořechový koláč baklava, pita chléb, masové šašliky nebo rýžový puding zalehli strávníci na připravené matrace.
Hlavní sál byl nachystaný za světel svíček k rozjímání a v devět hodin začala adorace doprovázená promítáním modliteb a zpěvy folkové kapely Srdce ze Šakvic.
A program myslel i na děti. „Pro ty byla připravena stezka Ovoce Ducha Svatého a děti také společně malovaly obraz. Každý vytvořil svoji malou část a dohromady vzniklo velké dílo,“ přiblížila za organizátory Veronika Nováková.
Kaple svaté Anežky pod kostelem patřila tentokrát manželům, kteří zde mohli obnovit svůj slib. Na památku jim zůstane prsten z květin.
Symbolicky otevřené dveře všech hustopečských církví tak avizovaly vstřícnost, otevřenost, ochotu k dialogu i pomoci nebo jen možnost prostého setkání.
-hrad-

 

odebírejte přes RSS