Noc kostelů otevřela dveře do hustopečských církví

14. 6. 2017 · 2 minuty čtení · 7 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Jednou za rok se během Noci kostelů otevřou kostely a modlitebny v České republice. Tato místa návštěvníkům nabízí, kromě osobního setkání, bohatý program pro všechny generace. Tři hustopečské církve se této akce účastní pravidelně a jejích představitelé zahájili Noc kostelů společným čtením bible na Dukelském náměstí.
V kostele Českobratrské církve evangelické se sál naplnil lidmi a hudbou již v šest hodin, protože se zde konal absolventský koncert dětí ze Základní umělecké školy Hustopeče. „Žáci zahráli vážnou hudbu i lehčí moderní věci, jako jsou Beatles,“ řekl ředitel ZUŠ Hustopeče Jaromír Benda.
Lidé dostali možnost prozkoumat prostory kostela a zeptat se na informace týkající se historie místa i evangelického sboru. „Letos slavíme půlkulaté výročí, sbor v Hustopečích existuje již 135 let,“ dodala kazatelka Kateřina Rybáriková.   


Součástí programu bylo i vystoupení Zdeňka Motýla Patočky s repertoárem folkové kantilény z moravských vinic, a soutěž a povídání o reformátorovi církve Martinovi Lutherovi. „Věnujeme se mu, protože uplynulo 500 let od doby, kdy přibil 95 reformátorských tezí na dveře kostela a tím začala cesta ke vzniku evangelické církve,“ vysvětlila Rybáriková.
V domě sboru Apoštolské církve byla umístěna výstava Biblí a biblické literatury a na návštěvníky čekalo občerstvení s africkými specialitami, které odkazovaly k pravidelným misionářským výjezdům členů této církve. V modlitebně byla možnost si prohlédnout africké suvenýry či fotografie z Tanzanie nebo Zambie. „Za necelé dva týdny odjíždíme do Malawi, kde se snažíme navázat spolupráci s místními. Byli jsme požádáni o stavební pomoc,“ řekl pastor Karel Fridrich.
Na Dukelském náměstí byl otevřen římskokatolický kostel sv. Václava a sv. Anežky České a na Křížovém vrchu kaple sv. Rocha. Díky komentovaným prohlídkám se návštěvníci mohli seznámit s historií obou míst. Jídelna pod kostelem se proměnila v kavárnu a zájemci se podívali, jak se tiskne na 3D tiskárně, kterou vyrobil místní farník Pavel Najman. „Pro děti jsme vymysleli soutěž, kdy hledaly nálepky a čekala na ně i odměna,“ doplnil děkan Jan Nekuda.
Program v kostele nabízel i hudební zážitky. Během adorace zahrála a zazpívala skupina Srdce ze Šakvic a koncert odehraný na housle a violu, který zaplnil místo barokní hudbou. „Akce Noc kostelů přináší nenásilnou formou možnost prohlédnout si kostel a setkat se s křesťanským poselstvím skrze hudbu či slovo“ uzavřel Nekuda.

 -ves- 

odebírejte přes RSS