Noc kostelů v Hustopečích patřila hudbě

16. 6. 2020 · 2 minuty čtení · 13 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Již po dvanácté se v pátek 12. června otevřely dveře všech chrámů po celém Česku v rámci akce Noc kostelů. Bezpečnostní opatření vzali pořadatelé jako výzvu k inovaci a modernizaci již tradičních programů, ale některé věci se prostě vynechat nedají...


Jednou z příležitostí, kdy do chrámů a modliteben po celém Česku najdou cestu i nevěřící přináší každoročně Noc kostelů. V Hustopečích se tradičně zapojují všechny církve a i když letošní ročník přinesl kvůli doznívající pandemii mnohá omezení, některé věci se nezměnily. Jako třeba absolventský koncert žáků Základní umělecké školy v evangelickém kostele, který noc otevřených svatostánků zahájil. 

„Absolventi to letos měli mnohem těžší, protože nejdřív se celý měsíc vůbec neviděli se svými kantory, další měsíc se vyučovalo jenom online a nakonec jim zbyl necelý měsíc na to, aby se na závěrečné vystoupení připravili, takže jsme byli sami zvědaví, jak to dopadne a trošku jsme zariskovali,“ popisuje přípravy ředitel školy Miroslav Brúček.

Koncert nebyl pestrý jen zastoupením nástrojů, ale i širokým repertoárem. „Žánrově je to ještě pestřejší, protože se pohybujeme od nejstarší hudby až po muzikálové melodie,“ doplňuje Brúček.

Hudba zněla i kostelem sv. Václava na Dukelském náměstí, kde letos vynechali část programu v suterénu. „Přízemí našeho kostela se proměnilo v mateřskou školu, takže všechny prostory jsou nám nepřístupné a tak jsme a ni návštěvníkům nemohli nabídnout tradiční občerstvení nebo přednášky či výstavy, které se tu v minulých letech konaly,“ vysvětluje zúžení programu děkan Jan Nekuda.

Pořadatelé však vyšli vstříc těm, kteří zůstali doma. Hudební pásmo skupiny Srdce ze Šakvic, při kterém se zaplnily lavice kostela přenášeli online živě na své facebookové stránky a tak ani ti, kteří se přece jen obávali vyjít ven, nebyli ošizeni o jedinečný hudební zážitek. „Možná, že tento čas, kdy jsme přečkali to těžké období pandemie je pro nás příležitostí se zastavit a poděkovat za to, že jsme to všechno s Boží pomocí zvládli,“ vybízí Nekuda.

Komentované prohlídky, promítání dokumentu o historii kostela a rozhovory s otcem Janem vyplňovali program večera a zájemci se mohli vydat i na noční světelný průvod ke kapli na Křížovém vrchu, kde celou akci ukončili modlitbou ke sv. Rochovi, přímluvci proti moru a nemocem.

Kéž by jejich prosby byly vyslyšeny…
-nov-, -slam-

odebírejte přes RSS