Nouzový stav skončil. Omezení však platí dál.

18. 5. 2020 · 2 minuty čtení
Téma Z města

Nedělí 17. května oficiálně skončil v České republice nouzový stav, který byl kvůli pandemii koronaviru vyhlášen 12. března. 

Pro občany se toho moc nezmění. Některá opatření budou platit i nadále:

  • Na veřejnosti je (kromě pracovních výjimek) možné být maximálně v desetičlenné skupině.
  • Všechny umělecké, sportovní, náboženské, spolkové nebo jiné akce mají maximální kapacitu 100 osob. To platí i pro svatby nebo bohoslužby. Provozovatelé hromadných akcí navíc musejí zajistit účastníkům nejméně dvoumetrový odstup a i dál platí zákaz společných šaten, sprch, umýváren a podobných zařízení.
  • Až do 25. května zůstane omezený provoz vnitřních prostor restaurací. Výjimku pro stravovací zařízení tvoří jen zaměstnanecké jídelny. I v povolených zahrádkách restaurací má být dál dodržován odstup od jednotlivých stolů minimálně 1,5 metru. Roušku si mohou návštěvníci sundat jedině při konzumaci jídla nebo pití.
  • V zoologických a botanických zahradách až do 25. května zůstávají zavřené vnitřní pavilony. Vstupenky se dají koupit pouze online, provozovatelé musejí dodržovat povinné minimální rozestupy.
  • Zavřené zůstávají hotely a ubytovny, s výjimkou pro lázně, školní ubytovny a cizince, kteří do země přicestovali za prací.
  • Nadále není možné využívat sauny, vnitřní bazény a koupaliště, tetovací a piercingové salony. Činnost kadeřnictví, kosmetických salonů nebo masérských studií také dál funguje ve zvláštním režimu - pracovníci mají povinnost při výkonu práce nosit roušky, poskytnout v provozovně antibakteriální prostředky a od ostatních zákazníků dodržovat odstup. Alespoň jednou denně musejí dezinfikovat podlahu.
  • Provozovny, které mají otevřeno, musejí u zákazníků dohlížet na dvoumetrový odstup, předejít dlouhým frontám, zajistit v provozovně dezinfekční prostředky a pořídit zákazníkům i personálu rukavice.
  • Ještě přibližně týden zůstane povinné také nošení roušek na veřejnosti. Ty budou moci lidé odložit po 25. květnu za předpokladu, že budou dodržovat rozestupy minimálně dva metry. Roušky však zůstanou povinné v uzavřených prostorách a v MHD. 
  • V pobytových sociálních zařízeních platí zákaz návštěv. Výjimka platí jen pro nezletilé, klienty s omezenou svéprávností nebo lidi v terminálním stadiu nemoci.
  • Kontroly na hranicích budou platit do 13. června.

Většina opatření bude zrušena v poslední vlně 25. května. 

Jednotlivá omezení přejdou do kompetence Ministerstva zdravotnictví. Opatření tak budou i nadále platit podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Dosud jednotlivá omezení vyhlašoval Ústřední krizový štáb. -nov-

odebírejte přes RSS